Hamzaçebi: Dersim belgeleri Başbakan'ın elinde!

Hamzaçebi: Dersim belgeleri Başbakan'ın elinde!
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Dersim olaylarına ait belgelerin Başbakan'ın elinde olduğunu iddia etti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Dersim konusunun tarihçilerin öncelikle incelemesi, değerlendirmesi, karar vermesi gereken bir konu olduğunu belirterek, ''Arşivler devletin elindedir. Sayın Başbakan'ın elindedir. Herhangi bir şey yapılması gerekiyorsa, yapabilir'' dedi.

GEREĞİ YAPILACAK
Hamzaçebi, partisinin Üsküdar İlçe Başkanlığında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP İstanbul İl Başkanlığı yönetimindeki istifalara ilişkin bir soru üzerine Hamzaçebi, parti tüzüğüne göre il başkanı herhangi bir nedenle istifa ederse veya yönetim istifa nedeniyle düşerse, yerine atama yapıldığını belirterek, pazartesi günü merkez yönetim kurulu toplantısının olduğunu ve gereğinin yapılacağını söyledi.


İL BAŞKANLIĞI SORUNU YOK''İstanbul'da il başkanlığı sorunu yok'' diyen Hamzaçebi, herhangi bir sorunun bulunmadığını ifade etti. Dersim olaylarına ilişkin çeşitli iddiaların olduğunun anımsatılması ve bu konudaki görüşünün sorulması üzerine de Hamzaçebi, bir milletvekilinin Dersim'de yaşanan olaylarla ilgili kişisel görüşünün basına yansıdığını dile getirerek, bunun sonrasında da bazı partililerin kamuoyuna bir bildiri yayımladığını hatırlattı.

HERHANGİ BİR SORUN YOK
Hamzaçebi, ''Şunu kesinlikle ifade edeyim ki; bu yaşanan olaylardan hareketle, 'CHP içinde bir sorun varmış' gibi göstermeye çalışanlar yanılıyorlar. CHP içinde kesinlikle herhangi bir sorun yoktur'' dedi. Dersim olayları konusunda da Hamzaçebi, şu görüşleri dile getirdi:

ARŞİVLER BAŞBAKAN'IN ELİNDE
''Dersim konusu tarihçilerin öncelikle incelemesi, değerlendirmesi, karar vermesi gereken bir konudur. Şimdi şu gayreti görüyorum; orada yaşanan bir isyan vardır, bu isyan sonrasında yaşanan acılar vardır. Ama buradan hareketle Cumhuriyeti ve Atatürk'ü mahkum etmeye çalışan bir anlayış var. Bu, yanlıştır. Ortalığa bunun için çıkanlar var. Arşivler devletin elindedir. Sayın Başbakan'ın elindedir. Herhangi bir şey yapılması gerekiyorsa, yapabilir. Ama benim Sayın Başbakan'a ve Hükümete buradan bir önerim var.

DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİNİN DETAYLARI AÇIKLANSIN
Sayın Başbakan, bu arşivleri açmaktan söz ediyor. Sayın Başbakan, yakın tarihimizdeki bazı arşivleri açıp, onları kamuoyuyla paylaşsa çok iyi olur. Yakın tarihimizde kısa bir süre önce yaşadığımız 27 Nisan e-muhtırası var. Bir muhtıra bu. Siyasete müdahale eden bir Genelkurmay Başkanı var. Darbelerle uğraştığını söyleyen, darbe düşüncelerini, darbe oluşumlarını, darbe teşebbüslerini yargıya intikal ettirdiğini söyleyen hükümet ve Sayın Başbakan, darbenin teşebbüsü değil, düşüncesi değil, günlüğü değil, darbenin kendisi olan 27 Nisan e-muhtırası ile hesaplaşamıyor. Bunun sonuçları ile tam bir ittifak halinde. O zamanın Genelkurmay Başkanı ile Dolmabahçe'de yapmış olduğu bir görüşme var. Bunun tutanaklarını açıklasın.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com