Hanefi Avcı hayranı Başbakan!

Hanefi Avcı hayranı Başbakan!
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, 'Polisin insanları dövdüğü bir hükümette yer almayacağım' dedi ve istifa etti. Dünyanın konuştuğu bu sıradışı politikacı, Türkiye'den bir isme hayrandı: Hanefi Avcı...

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, haftasonu patlak veren ve tüm ülkeyi saran 'elektrik faturası' protestolarının önünün kesilmemesi üzerine istifasını açıkladı.
 
Pazar günü Bulgaristan'da yüksek elektrik faturalarına öfkelenen on binler, tüm ülkede protesto gösterileri düzenlemişti. Pazartesi günü Maliye Bakanı Simeon Djankov'un görevden alınması da protestoların önüne geçmeye yetmemişti.
 
Borisov'un Salı günü, ülkede elektrik dağıtımını gerçekleştiren üç firmadan, Çek CEZ firmasının lisansının iptal edileceğini ve elektrik fiyatlarında yüzde 8 indirime gidileceğini açıklaması da yeterli etkiyi gösteremedi.
 
Salı gecesi protestocuların polisle çatışması ve 25 kişinin yaralanması üzerine Başbakan Boyko Borisov, 'Polisin insanları dövdüğü bir hükümette yer almayacağım' dedi ve istifa edeceğini açıkladı.
 
Bulgaristan'da elektrik dağıtımı, 2001-2005 yılları arasında görev yapan Simeon Saxe Cobourg-Gotha'nın iktidarında özelleştirilmişti. Şirketlerle yapılan anlaşmalarda yüzde 15 kâr sözü verildiği, şirketlerin, düşük vergi ödemek için hayali faaliyetler beyan ettiği de iddia edilmişti.
 
Avrupa Komisyonu, AB enerji pazarı kanunlarına tam olarak uymadığı gerekçesiyle 25 Ocak'ta ülkeyi Avrupa Adalet Divanı'na şikayet etmişti.
 
“HANEFİ AVCI'YI ÇOK SEVERİM”
 
"Polisin insanları dövdüğü bir hükümette yer almayacağım' diyerek istifa eden Başbakan Borisov Türkiye'de bir bir isme hayrandı: Hanefi Avcı... Nasıl yani diyenlere işte öyküsü....
 
Borisov, 2005 yılında Egebank soruşturması sırasında yurtdışına kaçan Yahya Murat Demirel’in yakalanmasında büyük rol oynamıştı.. Dönemin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Hanefi Avcı’yla temasa geçen Borisov, yazışma yapmadan Demirel çiftini Dereköyde iade ettirmişti. Talimat üzerine Bulgar özel timleri, Demirel ile eşi Esenler’i sınır kapısında Türk polisine teslim etti. Böylece, aylarca sürecek iade işlemine gerek kalmadı. Borisov, daha sonra Türk polisinin davetlisi olarak Ankara’ya geldi.
 
“TÜRK EMNİYETİ’NDEKİ ARKADAŞLARA SELAM”
 
Borisov 3 yıl önce Gülden Aydın'a verdiği röportajda şunları söylemişti:
 
"Türk Emniyeti ile çok başarılı ortak çalışmalar yaptık, 2005’te Murat Demirel’i de yakaladık. Dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Türk Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Hanefi Avcı’yı çok severim. Çok önemli uyuşturucu ve diğer büyük suç şebekelerine ortak operasyonlar yaptık. ABD bizim ortak mücadelemizi örnek gösterdi, ödüllendirdi.
 
Afganistan’dan yola çıkan uyuşturucu hattının üzerinde iki ülkeyiz. Özel hatlı telefonumuzla 10-15 dakika içinde Türk ve Bulgar emniyetleri, ortak operasyon için harekete geçiyorduk. Türk Emniyeti ile bu ortaklığı tekrar başlatmak için bir araya gelmek istiyoruz. Aydıner ve Avcı’ya, Türk Emniyeti’ne selamlarımı iletin. Ankara’ya iki kez geldim. Emniyet Genel Müdürü iken Murat Demirel’i yakaladıktan sonra Türk Emniyeti davet ettiğinde Dikmen’de kaldım. İstanbul’da Türk meslektaşlarımla futbol da oynadım. Sofya Belediye Başkanı olduktan sonra da belediye başkanları toplantısı için 2007’de Melih Gökçek’in davetiyle Ankara’ya yine geldim. Beni toplantı yerine götürmek için polis arkadaşlarım Emniyet’in helikopteriyle gelerek sürpriz yaptılar. Hep birlikte yemek yedik. Siyasiler, ‘Hadi toplantı bitti, gidelim’ dediler ama polis arkadaşlarımla konuşmak için kaldım. Aslında çok özel bir anım var ama hükümet resmen kurulduktan sonra sizi davet edip anlatacağım." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com