Hangarlara Sığmayan Jetin Sahibi!

Hangarlara Sığmayan Jetin Sahibi!
Ciner Holding'in sahibi Turgay Ciner'in satın aldığı Gulfstream 550 tipi süper jetine kavuştu..

Atatürk Havalimanı’nda özel bir hangara çekilen yaklaşık 60 milyon dolar değerindeki uçakla birlikte Ciner, en pahalı jete binen medya patronu oldu.

Airporthaber.com’un haberine göre uzun süredir Türkiye’ye getirilmesi için yasal işlemleri sürdürülen uçak, Türkiye’den gönderilen bir ekip tarafından ABD’deki  Gulfstream Aerospace Corporation şirketinden teslim alındı ve Cuma günü İstanbul’a getirildi.

Uzun menzilli jet sınıfındaki G550 tipi uçağa TC-TTC kuyruk tescili verildi. Uzunluğu nedeniyle Atatürk Havalimanı’ndaki hangarlara sığmayan G550 tipi uçak, Top Servis hangarına çekildi.

Halen Başbakanlık VIP uçak havuzunda bulunan G550 tipi uçaktan, Genelkurmay Başkanlığı için de bir adet satın alınmıştı. Genelkurmay’ın teslim aldığı bir adet G550’nin yanı sıra bir de siparişi bulunuyor.

Turgay Ciner, yeni satın aldığı uçakla en pahalı iş jetine sahip olan medya patronu olma ünvanını da elde etti. Türkiye’deki medya patronlarının sahip oldukları uçaklar şöyle:
Çok seyahat eden kişiler düşünülerek tasarlanan özel uçak, 12 bin 501 kilometre menzil ve saatte 944 kilometre hıza sahip. New York ile Tokyo arasında her türlü hava koşulunda yakıt ikmali yapmadan uçabiliyor. İhtiyaca göre 14-18 koltuk kapasitesine sahip olan uçak, büyük gövdeli jet sınıfında değerlendiriliyor.

Dünyada birçok devlet ve hükümet erkanının kullandığı G550’de füze koruma sistemi mevcut. İki motorlu uçağın motorlarından birisi arızalansa dahi tek motorla uçuş konforundan hiç ödün vermeden, normal uçuşunu sürdürüyor.

Jetin bir diğer özeliği kısa mesafeli pistlere rahatlıkla inebilmesi. Jetin inişi için 884 metre uzunluğunda bir pist yeterli.

 Mevcut jetlerin havalandırma sisteminin aksine, bu jetin kabinine dışarıdan sürekli taze hava veriliyor. Yine kabin içi basıncı diğer jetlere oranla daha yüksek olduğu için havada rahat bir çalışma ortamı sunuyor ve jet lag’in etkisini en aza indiriyor.

Uçuş tavanı 51 bin feet, yani 15 bin 545 metre. Normal ticari uçaklardan çok daha yüksek uçuş tavanına sahip, normal hava trafiğinin üstünde uçuyor.

Geliştirilmiş Görüş Sistemi (Enhanced Visiual Gudiance-EVS), uçağın kötü hava şartlarında yerden destek görmese bile havalimanlarına rahatlıkla inip kalkabilmesine imkân sağlıyor.

Kıtalararası uzun uçuşlar yapabilen G550, İstanbul’dan Los Angeles’a yakıt almaksızın direkt gidebiliyor.

Fiyatı, kabin içi donanımına göre 55-60 milyon dolar arasında değişiyor.

Gulfstream G550’nin Teknik Özellikleri
Kokpit: 2 pilot
Menzili: 12 bin 501 km.
Yolcu kapasitesi: 14- 19
Kalkış için pist uzunluğu: 1801 m.
İniş için pist uzunluğu: 884 m.
Maksimum uçuş tavanı: 15 bin 545 m.
Maksimum kalkış ağırlığı: 41.277 kg.
Kabin yüksekliği: 1.88 m
Kabin Uzunluğu: 15.3 m
Uzunluk: 29.4 m
Kanat Uzunluğu: 28.5 m
Yükseklik: 7.9 m
Boş ağırlık: 21, 909 kg
Maksimum hız: 0.885 Mach
Düz uçuş hızı: 904 km/h

airporthaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com