Hangi İlimiz Dünya 4.sü Oldu!

Hangi İlimiz Dünya 4.sü Oldu!
Dünya da en çok ziyaret edilen 10 şehir açıklandı. Bir ilimiz dördüncü oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, Antalya'nın dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehri arasında Paris, Londra ve Singapur'un ardından 4'üncü sırada yer aldığını bildirdi.

ICF Airports'un ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenen Routes Turizm Akdeniz Forumu, Hırvatistan, Yunanistan veTürkiyeturizminin ele alındığı ülke brifingleriyle başladı.

Serik'in Belek beldesindeki Gloria Golf Otel'de düzenlenen forum kapsamındaki brifingde konuşan Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, Türkiye'nin dünya turizminde yüzde 3'lük büyüme gerçekleştirdiğini bildirdi.

Türkiye'nin dünya sıralamasında 6'ncı sırada yer aldığına dikkati çeken Demirel, Türkiye'de ise Antalya'nın ilk sırada bulunduğunu, Antalya'yı İstanbul, Muğla ve Kapadokya'nın izlediğini belirtti.

Demirel, 2023 yılında 50 milyon turist ağırlamayı ve turizm gelirinde 50 milyar dolara ulaşarak dünyada ilk 5'te yer almayı hedeflediklerini kaydetti.

Demirel, Antalya'nın dünyanın en büyük 7 turizm destinasyonundan biri olduğunu belirterek, ''Antalya, dünyada en çok ziyaret edilen 10 şehir arasında Paris, Londra, Singapur'un ardından 4'üncü sırada yer alıyor. Paris, Londra ve Singapur kendi vatandaşlarını da ziyaretçi sayılarına dahil etmiş ancak Antalya dahil etmemiş'' dedi.

Dünyada Antalya'yı tanıtmak için 37 ülkede kültür ve turizm ofisleri açtıklarını ifade eden Demirel, Toronto, Şangay ve Pekin gibi bazı şehirlerde ofis açmayı planladıklarını bildirdi.

Dünya genelinde televizyon reklamlarına önem verdiklerini kaydeden Demirel, ''Benim Antalyam cennet gibi'' sloganıyla hazırladıkları reklamların BCC, CNN gibi uluslararası televizyon kanallarında yayımlandığını açıkladı.

Hırvatistan Turizm Bakanlığı Danışmanı Denis Ivosevic de Hırvatistan olarak 2020 yılında 17,6 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini ifade ederek, 2008 yılında Hırvatistan'da 50 milyon geceleme olduğunu, bu rakamı 2020 yılında 80 milyona ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

Hırvatistan'ın 7,1 milyar avroluk toplam turizm geliriyle dünyada 28'inci sırada yer aldığına dikkati çeken Ivosevic, ''2020 yılında 20 milyar avro ile 20'nci sıraya yükselmeyi hedefliyoruz. Ancak Hırvatistan gibi küçük bir ülke açısından bu oldukça zorlayıcı olacak'' dedi.

Yunanistan Turizm Bakan Yardımcısı Danışmanı Chirtos Petreas ise Yunanistan'daki turizm sektörünün dinamik, aktif ve ilerlemeci bir sektör olduğuna dikkati çekerek, ülkede çok sayıda konaklama birimi ve seyahat acentesi olduğunu söyledi.

Petreas, Yunanistan'ın turizm sektöründeki sorununun da diğer destinasyonlarda da olduğu gibi sezonla ilgili olduğunu belirtti.

Yunanistan hükümetinin kültür ve turizmi birleştirmeyi amaçladığını kaydeden Petreas, Kültür ve Turizm Bakanlığının belirlediği stratejiye göre, bütün yıla yayılan bir turizm hedeflendiğini ve turizmin sadece sahillerde değil iç kesimlerde de gerçekleştirilmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Petreas, oluşturdukları ikiinternetsitesiyle ziyaretçilere Yunanistan gezilerindeki deneyim ve gözlemlerini paylaşma fırsatı verdiklerini ifade ederek, açılan internet sitelerine ziyaretçiler tarafından fotoğraf vevideo yüklenebildiğini bildirdi.

Antalya'da 3 gün sürecek forumda katılımcılar, birebir iş görüşmeleri yapma fırsatı bulacak.

Forum, 15 Şubatta sona erecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com