Hangi memurlara yol göründü?

Hangi memurlara yol göründü?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kamu personel rejiminde yapmayı planladığı değişiklik büyük oranda netleşti. Buna göre, sendikaların karşı çıktıkları “rotasyon” uygulaması meslek memurlarını kapsayacak.

Öğretmen, mühendis, doktor gibi meslek memurları, açık bulunan kentler dikkate alınarak belirli sürelerde yer değiştirecek.
 
Rotasyona tabi memurlara ek ücret yok. Belediyelerde çalışan 20 bin sözleşmelinin yanı sıra geriye kalan 60 bin sözleşmelinin de seçimler öncesinde kadroya alınması gündemde. Bakanlık, memur konfederasyonları ile görüşmelerinin ardından, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda yapılacak değişiklikleri taslak aşamasına getirdi.
 
BAKANLIK KABUL ETMİYOR
 
Konfederasyonlar bakanlığın memurlara yönelik “rotasyon” uygulamasına tepki göstererek karşı çıkmışlardı. Bakanlık, “rotasyon” ifadesini kabul etmiyor. Kentlerdeki kamu personeli açığının giderilmesi için dengeli dağılım tanımını benimsiyor. Bakanlığın çalışmasında uyulamanın sadece doktor, hemşire, mühendis, öğretmen gibi meslek memurlarını kapsaması öngörülüyor.
 
Buna göre, meslek memurları bir kente atandığında orada ne kadar kalacağını bilecek. Bu sürenin 2-3 yıl olabileceğine dikkat çekiliyor. Böylece özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki meslek memuru açığı kapatılmaya çalışılacak. Bakanlık, kentlerdeki memur ihtiyacını karşılamak için oluşturulan “çakılı kadro, sözleşmeli kadro” uygulamasının çözüm olmadığına işaret ediyor.
 
Çalışma Bakanlığı, kamu personel rejiminde yapılacak değişiklikleri haziran ayına kadar gerçekleştirmek istiyor. Gelecek yıldan itibaren yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu dikkate alan bakanlık, seçim sürecine girileceği için çalışanları ilgilendiren kapsamlı değişikliklerin haziran sonrasında gerçekleştirilemeyeceğine işaret ediyor. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com