Hangisi Başbakan’ın gerçek yüzü?!.

Hangisi Başbakan’ın gerçek yüzü?!.
Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM) ile ilgili maddeleri tartışmalara neden olan 3. Yargı Paketi, Başbakan’ın dünden bugüne nasıl “çark” ettiğini bakın nasıl gösterdi.

Alaaddin AKKAŞOĞLU

Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM) ile ilgili maddeleri tartışmalara neden olan 3. Yargı Paketi, Başbakan’ın dünden bugüne nasıl
“çark” ettiğini de gösterdi.

10 yıllık AKP iktidarı süresince “hukukun üstünlüğü” anlayışında aşama aşama “üstünlerin hukuku” anlayışına kaydığı gözlemlenen Başbakan’ın hangi söyleminin gerçek yüzünü yansıttığını bilmek mümkün olmasa da “samimiyetsizliğini” görmek zor değil artık.

Aynı ağızdan çıkan bu iki yüzlü tabloyu görmek için kendi kendimize şu soruları sormamız lazım;

2002 Seçimleri öncesinde, “Milletvekili dokunulmazlığını da kürsü dokunulmazlığını da kaldıracağız. Bunun için sizden 3 yıl istiyorum” sözleri mi Erdoğan’ın gerçek yüzünü gösteriyor?
Yoksa; iktidara geldikten bir süre sonra, “Dokunulmazlığı kaldırırsak çelik-çomak oluruz”sözleri mi?

Dün, (henüz bürokraside kadrolaşmamışken) “siyasetçiyi bürokratın eline mahkum ettirmem” diyen Başbakan mı daha samimi?
Yoksa; bugünbürokrasiyi kendisine biat ettirmişken “ben bürokratıma dokundurtmam” diyen Başbakan mı?

Dün, gazetecilerin “Özel Yetkili Mahkemelere yönelik eleştiriler var. Bu mahkemelerin devamını sağlıklı ve gerekli görüyor musunuz?” sorularına, “Ne buradan ne Avrupa Birliği'nden (eleştiri anlamında) bir şey ulaşmadı. Bu mahkemeler oluşurken Adalet Bakanlığımız uluslararası kurumlarla istişare ve görüşmeler yaptı. Bu mahkemeler bize özgü değil!” şeklinde verdiği cevap mı Başbakan’ın gerçek yüzünü gösteriyor,
Yoksa; bugün Özel Yetkili Mahkemeler için “Haddinden fazla yetkili” sözleri mi?

Henüz suçu kesinleşmeyen ve halkın oylarıyla milletvekili seçilen bir bilim adamı için “çete reisi” diye iftira atan mı Başbakan’ın gerçek yüzü?
Yoksa, “Biz görevde olduğumuz sürece Haberal’a sahip çıkacağız” diyen mi Başbakan’ın gerçek yüzü?

Referandum öncesi miting konuşmalarında, “Dürüst olun dürüst. AK Parti programına bakarsan dokunulmazlıkla ilgili düşüncemizi orada görürsünüz. Orada ne yazar, tüm 657′ye tabi olanlar, yargı, silahlı kuvvetler, tüm memurlar, aynı şekilde milletvekilleri, hepsinin dokunulmazlıklardan arındırılması...” için vatandaştan ‘EVET!’ oyu isteyen Başbakan, bu konudaki ‘samimiyetsizliğini’ son yargı paketiyle ilk önce kendi AKP’li tabanına daha sonra da Türkiye halkına göstermiş oldu.

Özel Yetkili Mahkemelerin “Engizisyon Mahkemeleri” gibi çalıştığı bir gerçek. Ancak, dün “Ben Ergenekon’un savcısıyım” derken, onca masum gazetecinin, komutanın, bilim adımının Özel Yetkili Mahkemelerce içeri alınmasına ses çıkarmazken, CHP’nin bu konudaki uyarılarına “bana dokunmuyor” anlayışıyla kulak tıkarken; bugün Başbakan’ın, bu gerçeği, AKP yolsuzlukları bir bir ortaya çıkmaya başlayınca “haddinden fazla yetkili” olarak görmesi; inandırıcı olamaz.

Böyle bir anlayış ülkemize “adalet” sağlamak yerine “rövanşist” zihniyetin köklerini beslemekten başka işe yaramaz!..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com