Hani analar ağlamayacaktı

Hani analar ağlamayacaktı
Mustafa Balbay için beyaz güvercinler uçurulup, özgürlük dilendi. Törene Balbay'ın annesi ve babası da katıldı.

Ergenekon’ adıyla bilinin davadan yargılanan gazeteci ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tutukluluğunun 4'üncü yıldönümünde İzmir’de beyaz güvercinler uçurularak, özgürlük dileğinde bulunuldu. Balbay’ın annesi Melek Balbay, “Doğduğunda oğlu 7 aylıktı, şimdi babasını cezaevinde ziyaret ettiğinde, ‘Neden eve gelmiyorsun?’ diye soruyor. Bu dünya kimseye kalmaz. Padişahlara, sultanlara kalmamış, inşallah şimdiki padişahlara da kalmaz” dedi.

CHP İzmir İl Başkanlığı, Ergenekon adıyla bilinen davadan yargılanan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tutukluğunun 4'üncü yılı nedeniyle Karşıyaka Çarşısı’nda tören düzenledi. Törene Balbay’ın babası Fevzi Balbay, annesi Melek Balbay, ağabeyi Suat Balbay ve yengesi Nevruz Balbay, CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Güzelbahçe ve Bayraklı belediye başkanları ile Balbay’a Özgürlük Girişimi üyeleri ile çok sayıda kişi ;katıldı. Çarşı içindeki CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı binası önünde gerçekleşen törende 2 metre yüksekliğinde demir parmaklıklar kuruldu, kadınlar üzerinde Balbay’ın fotoğrafının yer aldığı tişörtler giydi. Balbay’ın çocuklarının isimlerinin verildiği ‘Yağmur ve Deniz’e hasret dört yıl’ başlıklı törende, üzerinde ‘Halk Silivri’de adalet nerede’, ‘Ne Mustafalar biter ne mücadelemiz’, ‘Babamı siz getirin. Ben oraya gitmeyeceğim’ yazılı pankartlar açıldı.

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege, “Mustafa Balbay bizim için Hasan Tahsin’dir, Uğur Mumcu’dur. Bizimle doludur, İzmir’le doludur. Artık adalet istiyoruz. Yüzbinlerce İzmlirli’nin oyunu alan Balbay’ı aramızda görmek itiyoruz” dedi. İl Başkanı Engin, “Kalemle darbe yapılır mı?” diye haykırdı. CHP İzmir Milletvekili Yüksel, 300 yıl ceza istemiyle yargılanın Balbay’ın 1440 günden bu yana milli iradenin ;635 günden bu yana ;tutuklu olduğunu belirterek, “Balbay’ın enerjisini, parmaklıklar arasına hapsedemiyorlar. Balbay esaret evini eser evine çevirdi. Beş kitap yazdı” dedi.

Yüksel, Balbay’ın 4'üncü yargı paketinden 5'inci ;yargı paketinin çıkacağını söylediğini vurgulayarak, “Hukuku matruşkaya çevirdiler. Yargı paketleriyle Hizbullah serbest kaldı, yedi İşçi Partili genci öldüren Bahçelievler Katliamı’nı yapanlar 14 yıl hapis yatıp çıktı. Dördüncü yargı paketiyle de KCK tutuklularını salarlar. Silivri’de hukuk yok, adalet yok, savunma hakkı yok” diye konuştu.

Balbay’ın Nazilli’den gelen ailesi de duygulu anlar yaşadı. Annesi Melek Balbay, “Cezaevine girdiğinde oğlu 7 aylıktı. Şimdi cezaevine gittiğinde ‘Baba neden eve gelmiyorsun’ diye soruyor. Bu dünya kimseye kalmamış, padişah, sultanlara bile kalmamış. İnşallah şimdiki padişahlara da kalmaz. Silivri’ye her gidişimizde elimiz boş dönüyoruz. İnşallah bu gidişimizde dolu döneriz” dedi.
Baba Fevzi Balbay, “İnşallah çok yakında evladımızı kucaklarız. Onu hepimiz çok özledik” diye konuştu.

BALBAY’IN MEKTUBU OKUNDU

İzmirliler’in Balbay’a duygularını ifade etmek için yazdıkları mektuplar toplandı. Balbay’ın törene katılanlar için özel olarak yazdığı mektubunu CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ülkümen Rodolu okudu. Balbay, mektubunda şunları dile getirdi:

“Temsil etmekte gurur duyduğum İzmir’in güzel insanları, ayrılık duvarlarını mücadele zeminlerine çevirdiğimiz yürekli kardeşlerim, can dostlarım. Adalet arayışını zulme direnişin sembolü haline gelen Silivri kalesinden hepinize selamlar, saygılar sunuyorum. Hasretlerime bir an önce kavuşma duygularımı paylaşıyorum. Milyonlarca bedende tek yürek attığımız sevgili kardeşlerim, yeri geldikçe Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde birincilikle mezuniyetimi gururla dile getiriyorum. Çünkü o diploma bana yaşamım boyunca ‘Hedeflersen başarırsın’ inancını verdi. Şimdi en az onun kadar değerli bir diplomam daha var CHP İzmir milletvekilliği. Bu diplomayı Silivri üniversitesinden sizin önünüzde verdiğim sınavlar sonucu aldığıma inanıyorum. Bu diplomayı bana siz verdiniz. Bir kez daha söz veriyorum ki ömrüm boyunca bu diplomayı hak etmek için çalışacağım. Sevgili dostlar, gönlüm isterdi ki sizi başkentte temsil edeyim, her nefeste yanınızda olayım. Neylersiniz ki burası Türkiye. Dağdaki teröristlerin yurtdışına buyur edildiği, gazeteci, milletvekili, asker, avukat, akademisyen, üniversite öğrencilerinin terörist ilan edilip yurt dışına kaçabilir diye hapsedildiği bir ülkede yaşıyoruz. Her şeye rağmen vicdanım rahat. Adalet, hak hukuk arayışından ödün vermemenin aynı zamanda İzmir’i temsil etmek olduğuna inanıyorum. Kalemim iktidar yağcılığı yapmadan, halkım ve ülkenin çıkarları için kullanmanın, yurtta barış dünyada barış hedefine mürekkep olmanın İzmir’i temsil etmek olduğuna inanıyorum.”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com