Hani İsrail ile işbirliği yoktu!

Hani İsrail ile işbirliği yoktu!
"One minute" krizi ve Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail'e demediğini bırakmayan Başbakan Erdoğan, İsrail'in NATO seminerlerine katılmasını neden onayladı?

Kapalı kapılar ardından yapılan anlaşmayla Türkiye, İsrail’in NATO seminerlerine katılmasını onayladı ama tatbikatları yine veto etti.
 
Türkiye, 2010 yılının Mayıs ayında, Gazze ablukasını delmek için yola çıkan Mavi Marmara filosuna düzenlenen saldırı sonrası, İsrail’in bazı tatbikatlara katılmasını veto etmişti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, iki ülke arasında yaşanan restleşmeleri sonlandırmak üzere bir uzlaşı formülü sundu.
 
Sözcü'nün haberine göre, anlaşma sayesinde Türkiye’nin de onayıyla İsrail bundan böyle NATO’nun ortak üyesi olarak ittifakın seminer ve çalışmalarına katılabilecek. AFP haber ajansının adını açıklamadığı bir Türkiye diplomatına dayandırdığı haberinde İsrail’in NATO ile işbirliği ilişkilerini yenileme kararı, birliğin 4 Aralık’ta Brüksel’de yapılan toplantısında alındı.
 
İngilizce yayımlanan İsrail gazetesi Jerusalem Post ise NATO’nun füze savunma sistemlerinin kurulması kararını, Ankara’nın İsrail’e karşı tavrını yumuşatması için bir kaldıraç olarak kullanıldığını yazdı. İsrail, Türkiye’nin hassasiyetleri çerçevesinde 2013’te NATO’nun askeri tatbikat ve faaliyetlerinde yer almazken, seminerlere katılabilecek.
 
HANİ İŞBİRLİĞİ YAPILMIYORDU!
 
Türkiye ile İsrail’in arası, Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara gemisinde 9 Türk vatandaşının İsrail askerleri tarafından öldürülmesiyle açıldı. İsrail bu saldırı için özür dilemezken, Başbakan Erdoğan her konuşmasında İsrail’i yerden yere vurmuştu. ‘Ortak hiçbir iş yapmayız’ diyen Erdoğan, Suriye’ye karşı kurulacak Patriot füzeleri için İsrail’le işbirliği yapacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com