Hapishanede çatışma: 27 ölü

Hapishanede çatışma: 27 ölü
Irak'ın Tikrit kentinde dün akşam Tesfirat cezaevinde çıkan çatışmalarda en az 19 güvenlik görevlisi ile 8 mahkum hayatını kaybetti.
Dün akşam, aralarında haklarında idam hükmü bulunan El Kaide liderlerinin de bulunduğu Tesfirat cezaevinde çıkan ve saatlerce devam eden silahlı çatışmalarda 19 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Çatışmalarda 34 güvenlik görevlisi ile 18 mahkumun yaralandığı, 8 mahkumun öldüğü bildirildi. 
 
Yetkililer, çatışmalar sırasında cezaevinden kaçan 89 mahkumdan 57'sinin ise güvenlik güçlerince yakalandığını belirtti. Baskının ayrıntılarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak El Kaide ile bağlantılı oldukları tahmin edilen silahlı kişilerin, cezaevinde muhafızlara ait silahları ele geçirerek güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdiği ve çıkan çatışma sırasında firar ettikleri öne sürülüyor. Bazı kaynaklar ise, cezaevindeki çatışmaların, silahlı bir grubun cezaevine düzenlediği baskının ardından meydana geldiğini ifade etti.   
 
Irak ordusunun, çatışmaların ardından Tikrit'te sokağa çıkma yasağı ilan ettiği, bölgeye geniş çaplı askeri yığınak yaptığı ve kent genelinde operasyonlara başladığı bildirildi.  
 
Tikrit Tesfirat hapishanesinde, aralarında idam mahkumlarının da bulunduğu çoğu El-Kaide mensubu 350 hükümlünün bulunduğu belirtiliyor.
 
Öte yandan cezaevi yönetiminin, daha önce, Tikrit kentinin bağlı olduğu Selahaddin Eyaleti emniyet makamlarına, cezaevindeki güvenlik zafiyetiyle ilgili uyarıda bulunarak derhal önlem alınması talebinde bulunduğu öğrenildi. (EAK)
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com