'Hasan Kaçar'ın durumu çok acil'

'Hasan Kaçar'ın durumu çok acil'
Hasta mahkumlara yönelik uygulamalar mahkum ve ailelerini mağdur ediyor

Türkiye'de cezaevi şartları ve hasta mahkumlara yapılan muamele birçok insanı mağdur etmeye devam ediyor. Hasta mahkum Hasan Kaçar bu sıkıntıları yaşayan son mağdurlardan biri. 10 yıldır cezaevinde olan Hasan Kaçar’ın durumu ağırlaştı, müebbet hapse mahkûm olan 29 yaşındaki Kaçar, ankilozan spondolit hastası.

Kaçar, 6 ay önce Adlı Tıp gözetiminden geçmesi için hasta mahpuslar için düzenlenen Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Hastalığı nedeniyle hareket edemez halde olan, ellerini çok az hareket ettirebilen, boynunu çeviremeyen ve kaburgaları iç organlarına baskı yapan, ayrıca bağırsaklarından da rahatsız olan Kaçar yapılan baskılarla hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 1 aydır hastanede yatan ancak durumu daha da ağırlaşan Kaçar’a ankilozan spondolit hastalığının yanı sıra chron teşhisi kondu. Bu arada ailesi cezaevinden Adlı Tıp Kurumu’nun 3 ay daha gözlem yapacağını öğrendi. Adli Tıp’ın bu kararı verirken chorn hastalığı teşhisini bilmediğini, durumun acil olduğunu vurguluyor.

"DOKTORA GÖTÜRÜLSEYDİ ERKEN TEŞHİS KONULABİLİRDİ"

Kaçar’ın kardeşi Asiye Kaçar, hastalığın tedavisi olmadığını belirterek şöyle konuşuyor:

“Ömür boyu tedavi ve bakım gerektiren ankilozan spondilit vardı şimdi bir de Chorn var. Bu hastalıkda tedavi ve bakım gerektiriyor. Bağırsaklarını dışa alıp büyük apdestini bile poşete yapması planlanıyor. Şu anda ameliyat yapılabilecek gibi değil durumu. Yürüyemiyor, doğru düzgün yiyemiyor. Sıvı şeyler almaya çalışıyor. Eğer doktora götürülmüş olsaydı Chorn teşhisini çok daha önce alabilirdi çünkü birden ortaya çıkan bir hastalık değil. Doktora götürüldüğünde de yatışı olmadığı için hep diğer hastalığı ankilozan spondilit üzerinden bakılmış. Doktorlar, ‘Bu hastanın dönüşü cezaevi olmamalı’ diyor. Adli Tıp ‘3 ay daha gözlemleyelim’ demiş. Bunu yeni öğrendik ama zaten 1 aydır hastanede. 1.5-2 ayı daha var Adlı Tıp’ın gözlem süresinin bitmesine. Oysa durum acil. Adli Tıp’ı beklerken vücudun diğer organlarını da tutabilir chorn. Şu an biyolojik ilaç kullanıyor. İlaçlar ayrıca tüberkülozu olan ağabeyimin bu hastalığını da aktif hale getirecek doktorların söylediğine göre. Öte yandan biyolojik ilaç kullanan kişinin başkalarıyla aynı tuvaleti kullanmaması gerekiyor. Cezaevinde bu tehlike oluşturur.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com