Hasan Yener patladı!

Hasan Yener patladı!
Trabzonspor Kulübü yöneticisi çok çarpıcı konuştu...

TFF ile Trabzonspor'un arasının iyice soğuduğu dönemde Fenerbahçe maçının hakemi Cüneyt Çakır'ın verdiği kararlar, tansiyonu daha da artırdı. Genel Sekreter Hasan Yener, "16 maçtır Trabzonspor her maçta hakem hatasıyla karşı karşıya. Ve maalesef kimsenin buna bir dur dediği yok. Birileri düğmeye bastı" dedi.

Trabzonspor Yönetim Kurulu, TFF'nin çifte standart uyguladığına kesin olarak kanaat getirdikten sonra tepkilerinin dozunu artırarak devam ediyor. Fenerbahçe maçı öncesi TFF'yi sert bir dille eleştiren bordo - mavili yönetim, Fenerbahçe maçının hakemi Cüneyt Çakır'ın verdiği kararlar sonrası tepkinin dozunu daha da attırdı. Bordo - mavili kulübün Genel Sekreteri Hasan Yener, söyleyeceği sözlerden dolayı kendisine verilecek cezayı umursamayacağını vurgulayarak sert açıklamalar yaptı. Yener, artık sabırların taştığını vurgulayarak şunları söyledi:
 
"Kazanmayı çok arzu ettiğimiz bir maçtı, iyide hazırlanmıştık. Tüm futbol otoritelerin de birleştiği gibi 10 kişi kalması gereken takımın 27. dakikada Fenerbahçe olması gerekirken, maalesef maçın hakemi, ki elit hakem, gözbebeği denilen Cüneyt Çakır'ın, faul dahi olmayan bir pozisyonda Aykut'u ikinci sarı karttan kırmızı kart göstererek oyundan atması maçın skorunu belirledi. Hatta Gökhan'ın bile bu pozisyonda, 'Bana bir şey yapılmadı' demesine rağmen bu karar verildi. İlk yarıdan bu yana 16 maç oynadık. Bu 16 maçta birisi çıkıp, Trabzonspor lehine yapılan bir tane hakem hatasını söylerse, 'Şu maçta Trabzonspor'un lehine hakem hatası yapıldı' derse söylediklerimizin hepsini geri alır özür dileriz. Ama 16 maçtır Trabzonspor, her maçta hakem hatasıyla karşı karşıya. Ve maalesef kimsenin buna 'dur' dediği yok. Birileri düğmeye bastı. Sadece sahada değil, saha dışında da aynı şeylere karşı karşıyayız. Ama nereye kadar? Bir yerde bizim de sabrımız taşıyor."
 
"GALATASARAY VE FENERBAHÇE MAÇLARINDA GÖRDÜĞÜMÜZ KARTLARIN İZAHI YOK"
 
Oynadıkları üç derbi maçta da kırmızı kart gördüklerini ifade eden Yener, konuşmasını şöyle sürdürdü: "
 
Enteresan uygulamalar var. Oynadığımız üç derbi maçın üçünde de 10 kişi kaldık. Ve üç derbi maçtan Beşiktaş karşısında gördüğümüz karta hiçbir şekilde tepki göstermedik. Ama Galatasaray ve dün akşamki Fenerbahçe maçında gördüğümüz kartların hiçbir şekilde izahı mümkün değil. Maçların kırılma anları oluyor bir yerde bu kırmızı kartlar. Dün Gökhan Gönül'ü hakem 27. dakikada oyundan atsaydı biz bu maçı rahat kazanırdık. Ama ikinci yarının hemen başında Aykut'u oyundan atınca oyundan düştük. Buna rağmen son dakikaya kadar iyi mücadele ettik."
 
"METİN TOKAT'IN 96'DA BİZE YAPTIKLARINI BİLİYORUZ VE ŞU AN ATAMALARI O YAPIYOR"
 
Hakem atamalarında da enteresanlıklar olduğunu vurgulayan Yener, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Yusuf Namoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanlığı yapmış olabilir, Beşiktaşlı da olabilir. Ama şu anda Merkez Hakem Kurulu Başkanı. Enteresandır, bizim Beşiktaş maçımızda Fırat Aydınus hakemdi. Dün akşam Samsun - Beşiktaş maçında yine Fırat Aydınus hakem. Ve Fırat Aydınus'un, 'Ben Beşiktaş'ta tribünlerden geldim' şeklinde açıklaması var. Ve hala maça veriliyor. Metin Tokat, hakem atamalarını yapan kişi. Onun 96'da Trabzonspor'a yaptıklarını hepimiz biliyoruz ama Merkez Hakem Kurulu'nda hakem atamalarını o yapıyor. Ve maalesef, Trabzonspor her maçta hakemlerin kurbanı oluyor. Bunları düşünüyorum, organize mi, bilerek mi yapılıyor, tesadüf mü? Hep isabet edene tesadüf denmez diye bir atasözümüz var. O yüzden biz de düşünüyoruz, hep isabet edene tesadüf denmez."
 
"ETİK KURULU RAPORU NİYE AÇIKLANMIYOR, KİMLERDEN NELERİ SAKLIYORUZ? FEDERASYON YÖNETİMİ GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANIYOR"
 
Yener, "Dün akşamki maç sanki geçen yıldan kalan hesabın kapatılması gibi gösterildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruya ise, "Dün oynanan maçın geçen yılla ne ilgisi olabilir. Geçen yıl lig oynandı bitti. Takımlar puanları aldı. Bu arada Fenerbahçe kulübünün yönetiminin ve başkanın yaptıklarıyla ilgili yargıya intikal etmiş bir olay var. Maalesef enteresandır; sezon başında TFF Yönetim Kurulu, Etik Kurulu'nu göreve çağırdı, onlara dosyaları teslim ederek rapor hazırlattı. Aradan aylar geçmesine ve 15 gündür gizlilik kararı kalkmış olmasına rağmen, Etik Kurulun raporunu kimse bilmiyor. Federasyon başkanı biliyor. Bilmiyorum Federasyondan başka bilen var mı? Niye açıklanmaz etik kurulu raporu? Kimden, neden korkuyoruz, kimlerden neleri saklıyoruz? Futbol Federasyonu yönetim kurulu bir yerde kamu görevi yapıyor. Bunlar yasalara karşı sorumlu. Bu davranışlarla bir yerde görevlerini kötüye kullanıyorlar bana göre" diye cevap verdi.
 
"BÖYLE BİR ÇİFTE STANDART DÜNYANIN NERESİNDE VAR?"
 
Yener, "Yaptığınız bu açıklamalardan sonra yine ceza yer misiniz?" şeklindeki soruyu da, "Bizim ceza almamız hiç önemli değil. Trabzonspor'un haklarını savunmak için Trabzonspor Genel Kurulu tarafından göreve getirildik. Ama Fenerbahçeli yöneticiler basın toplantısı yapabilir. Federasyon başkanını, yönetim kurulunu, istediği gibi yalancılıkla suçlayabilir, hakaret edebilir. Onlara ceza yok. Ali Koç'un disiplin kuruluna sevk edildiğini hatırlıyor musunuz; hayır. Ama biz sitemizden son derece saygılı, haklarımızı savunur bir açıklama yapıyoruz ama disiplin kuruluna sevk ediliyoruz. Böyle bir çifte standart dünyanın neresinde var? Yarın öbürsü gün bizde Federasyon Başkanı olabiliriz. Ama Federasyon Başkanı olunca, Trabzonspor gömleğini üzerimizden çıkarırız. Herkesten de bunu beklemek en doğal hakkımızdır" diye yanıtladı.
 
"KİMSE TÜRK FUTBOLUNDAN ZEVK ALMIYOR"
 
Yener, yönetim olarak stada girmeme kararlarının, haksız uygulamalar bitene kadar süreceğini de ifade ederek, "Disiplin kurulunun, Tahkim kurulunun ve Futbol Federasyonu'nun haksız uygulamaları sonlandırılana kadar maçlara girmeme kararımız devam edecek. Trabzonspor'un haklarını savunmak için genel kurul tarafından göreve getirilmiş isimleriz. Bu görevimizi yapmazsak onlara saygısızlık etmiş oluruz, onları inkar etmiş oluruz. Buna hiçbir yönetim kurulu üyesinin hakkı yok diye düşünüyorum. Başkanımız Sadri Şener de dahil olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerimiz bu sözümüzün arkasında duracağız. Şartlar olağan yoluna girene kadar. Bu sene Türk futbolundan kimse zevk almıyor. Hep tartışma, hep tartışma. Sahayı konuşmuyoruz, saha dışındaki olayları konuşuyoruz" dedi.
 
"FEDERASYON İSTANBUL'DAKİ KULÜPLERİN YÖNETİM KURULLARINDAN OLUŞTU"
 
Bugüne kadar Türk futbolunu kaosa sürüklememek adına sustuklarını da ifade eden Yener, şu ifadeleri kullandı: "Biz Türk futbolunu kaosa sürüklememek veya Türk futbolunda yarın öbürsü gün telafi edilmeyecek yaralar açmamak adına hep sustuk. Ama birileri bu susmamızı her halde acizlik olarak değerlendirdi. Biz TFF seçimlerinde oy kullanmadık. Çünkü Federasyon seçimlerinde çok yanlı bir tavır izlendi. Federasyon, İstanbul'daki kulüplerin yönetim kurullarından oluştu. Bunu herkes biliyor, kimse saklamıyor. Kurullar bu şekilde oluştu. Bu tapelerde de ortaya çıktı, 'Tahkim de 6-1, disiplinde 4-3 adamlarımız var' diye açıkça deklare edildi. Bunları ben söylemedim. Bunları herkesin bildiği gibi bir Fenerbahçe yöneticisi söyledi. Kimi nasıl inandıracaksınız, kim sizin aldığınız kararlara saygı duyacak?"
 
Federasyon başkanının tuttuğu takımın gömleğini çıkartması gerektiğini de belirten Yener, "Bugüne kadar hiç futbolla ilgilenmemiş birinin federasyon başkanı olması mümkün değil. Herkesin bir kulübü olur mutlaka ama göreve geldiğiniz anda o gömleği bırakırsınız. Bunun kuralı bu" dedi.
 
"DÜNYANIN NERESİNDE BÖYLE BİR ŞEY VAR?"
 
Etik kurulu raporunun açıklanması konusunda sonuna kadar gideceklerini de ifade eden Yener, "Hep söylediğimiz bir şey var. Etik kurulunun raporu açıklansın. Futbol Federasyonu'nun şu anda yasal olarak görevde olan, federasyonunda ona yetki verdiği etik kurul, uzun çalışmalar sonucunda tahkim kurulu ile birlikte bir rapor hazırladı. Bu raporu federasyon aylardır bekletiyor. Gizlilik yasağı kalkmış olmasına rağmen hala daha basına açıklamıyor ve bundan federasyon üyelerinin bir çoğunun haberi yok. Dünyanın neresinde böyle bir şey var? Federasyonun yetkili kurulu bir karar alıyor ve bu karar herkesten gizleniyor" diye konuştu.
 
"TRABZONSPOR'UN HAKLARINI SAVUNMAK ADINA HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPACAĞIZ"
 
Yener, kulübün hakkını sonuna kadar savunacaklarını da vurgulayarak, "Olayları takip edeceğiz. Şu anda olayların ne şekilde gelişeceği belli olmadığı için gelecek adına net bir tavır koymak belki mümkün olmayabilir ama Trabzonspor'un haklarını sonuna kadar savunacağız. Bunun için herkes her türlü fedakarlığı yapacaktır bundan kimsenin şüphesi olmasın. Camiamız sağduyulu olsunlar biz yönetim olarak kulübün haklarını sonun kadar savunacağız" dedi. (EMK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com