Hasan Yüksel; "Orman Hayattır"

Hasan Yüksel; "Orman Hayattır"
21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan TEMA Uşak Temsilcisi Hasan Yüksel, ormanın hayat olduğunu söyledi.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan TEMA Uşak Temsilcisi Hasan Yüksel, ormanın hayat olduğunu söyledi.
TEMA Uşak Temsilcisi Hasan Yüksel, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası'nda ormanların ve tüm doğal varlıkların hiç olmadığı kadar büyük tehdit altında olduğuna dikkat çektti. TEMA Vakıf'nın halkı her türlü tehdide karşı doğal ormanları korumaya ve bununla beraber ağaçlandırma çalışmalarına destek vermeye davet ettiğini belirten Yüksel, ormanlar sayesinde insanların yaşadığına dikkat çektti.
Ormanların günümüzde çok büyük tehdit altında olduğunu söyleyen Yüksel konuşmasına şöyle devam etti; 'Ormanlarımız ve tüm doğal varlıklarımız hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı. İnsanoğlu kişisel çıkarları uğruna ev yapmak, fabrika inşa etmek, yol yapmak, tarla açmak, maden çıkarmak, kimi zaman sadece yok etmek için acımasızca ormanları kesiyor, yakıyor, işgal ediyor. Oysa yan yana duran ağaç topluluklarından çok daha fazlasıdır orman. Hayvanların ve bitkilerin yuvası aynı zamanda da sağladığı oksijenle, insanoğlunun hayat kaynağıdır. Tüm bunların yanında, toprağı; yani 'yaşam'ı, en büyük tehdid olan erozyondan koruyan, su varlığımızı zenginleştiren yeşil bir örtüdür orman.'
Ormanların faydalarını sıralyan Yüksel; ormanların sellerin ve taşkınların oluşmasını önlediğini, yer altı sularının birikmesine yardım ettiğini, iklim üzerinde olumlu etkileryaptığını, havayı temizlediğini ve gürültüyü azaltığına vurgu yaptı.
İnsan eliyle yapılan ağaçlandırmaların doğal ormanların yerini tutamadığını söyleyen Yüksel, Avrupa Birliği'nin ormanlarının % 1'inin doğal orman olduğunu belirtirek Türkiye'nin doğal orman konusunda çok daha şanslı olduğuna dikkat çkerek şöyle konuştu:'Ülkemizde bulunan ormanların % 93'ü doğal yapıdadır. Doğal ormanlarda yüzlerce tür ağaç, bitki, hayvan birarada uyum içinde yaşayan bir ekosistemi oluşturur. Ve insan eliyle oluşturulan hiçbir ağaçlandırma, asla doğal olanın yerini tutamaz. Bu bilgiler ışığında ülkemizde son yıllarda sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde başta ormanlarımız olmak üzere doğal varlıkların korunmasına ilişkin bilinç ve duyarlılığın artması son derece ümit vericidir.'
Kişisel çıkarlar uğruna tahrip edilen ormanların dünya üzerindeki tüm canlıları tehdit ettiğini söyleyen Yüksel, TEMA Vakfı olarak 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası'nda bir kez daha büyük tehdit altındaki ormanların ve yeşil örtünün topraklarını erozyondan korumak için önemli görevler üstlendiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com