Hasip Kaplan: Başbakan korku imparatorluğu kurmak istiyor!

Hasip Kaplan: Başbakan korku imparatorluğu kurmak istiyor!
BDP'li Hasip Kaplan, "Başbakan, 'Korku imparatorluğu' kurmak istiyor. Kendisi gibi düşünmeyen ve eleştiride bulunan herkesi susturmaya çalışıyor" dedi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Prof.Dr. Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu'nun KCK operasyonları kapsamında tutuklanmasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'de yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, "Başbakan, 'Korku imparatorluğu' kurmak istiyor. Kendisi gibi düşünmeyen ve eleştiride bulunan herkesi susturmaya çalışıyor" dedi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Cizre Belediye Başkanvekili Mustafa Gören ve bazı partililerle birlikte, çeşitli tarihlerde ve farklı bölgelerde güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmalarda öldürülen PKK'lıların ailelerine bayram ziyaretinde bulundu. BDP'li Kaplan ve beraberindekiler, akşam saatlerinde de Şırnak Barosu'nun Cizre İlçesi'ndeki lokalinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'DEMEK Kİ KCK TUTUKLAMALARINA BAŞBAKAN KARAR VERİYOR'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'de yaptığı bayram konuşmasında iki tespitte bulunduğunu belirten BDP'li Kaplan, şöyle dedi:

"Diyor ki Başbakan; 'KCK tutuklularına arka çıkanlar da teröristtir.' Yani Prof. Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu'nun tutuklanmasından sonra yüzlerce akademisyen bizim parti akademimizde ders vermek için gönüllü müracaat etti. Bazı basın mesupları da bunu eleştirdi. Başbakan'a göre bunu destekleyenlerin hepsi terorist. Yani Türkiye'de 'Korku imparatorluğu' kurmak istiyor. Kendisi gibi düşünmeyen ve eleştiride bulunanları da susturmaya çalışıyor. Bu korku imparatorluğunda ve şunu söylüyor Başbakan; 'KCK ve yakalamalar devam edecek' diyor. Demek ki KCK tutuklamalarına yargı değil, Başbakan karar veriyor. Sen memleketinde yakayı aşağı verdin. İtiraf et. Sen polisine görev verdin. Sen talimatla dosya hazırlattın. Hakimin önüne koyuyorsun."

'HANİ YARGIYA MÜDAHALE ETMİYORDUN?'

Yargının bağımsız olmadığını savunan BDP'li Hasip Kaplan, adelet olması halinde Şırnak'taki belediye başkanlarının tutuklanmayacağını iddia ederek, şunları söyledi:

"Adalet olsa, Şırnak'taki belediye başkanlarım tutuklanmazdı. Şimdi Başbakan mısın, Başsavcı mısın? Hani yargıya müdahale etmiyordun? İşine gelince yargıya müdahale etmiyorsun, işine gelmeyince, 'KCK'lıları ben tutukladım' diyorsun. Başbakan'ın yönettiği bu ülkede demokrasiden bahsetmek hiç de mümkün değil. Onun savaş ve İçişleri Bakanı'nın gaf üstüne gaf açıklamalarına ve onun danışmanı olarak geçen Akdoğan ismindeki milletvekilinin açıklamalarına bakarsak, tamamen savaş ilan eden cephenin karşısına, demokratik çözüm, halkla bütünleşme, sivil bütünleşmeyi koymak zorundayız, halk bu oyunu bozar. Bugün TC'nin Başsavcısı rolünü oynarsan ve KCK'ya da 'Paralel devlet' dersen, devlet dediğiniz kişilerin de organlarında alacağı kararlarla karşı karşıya kalırsınız. O zaman başsavcı da sizin hakkınızda tutuklama kararı çıkarırsa size KCK derse ne olacak? Böyle bir devlet, devlet anlayışı, yönetim olur mu?"

BAŞBAKAN'A BU TALİMATLARI KİM VERİYOR?

Halk iradesiyle seçilen milletvekilleri ve belediye başkanlarının tutuklu olduğunu anlatan BDP'li Kaplan, "Başbakan bütün Doğu ve Güneydoğu'daki şehirlerde valileri aracılığıyla makarna, kömür dağıtmış, muhalefeti ezmeye çalışmış. Ama halkın iradesini ele alamamıştır. 'Halkın iradesi ile seçilen herkesi içeri alacağım' diyen bir Başbakanla karşı karşıyayız. O zaman bu Başbakan kimin köntrolündedir sorusu çıkar. Kim Başbakan'a bu talimatları veriyor? Kim bu operasyonları yapma talimatları veriyor. Bunu sorgulayacağız, FBI mi, CIA mı, okyanus ötesindeki noktada mı? diye soracağız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com