Hasip Kaplan'dan yeni anayasa açıklaması

Hasip Kaplan'dan yeni anayasa açıklaması
Hasip Kaplan: BDP'nin yeni anayasa görüşmelerini kilitleyen parti olarak gösterilememeli.

Kaplan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, sözlerine, annesini kaybeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı dileyerek başladı.
 
DEĞİŞİKLİK MADDELERİNİ SIRALADI
 
Yeni anayasa sürecinde ''yol temizliği'' olarak tanımladıkları ''mini demokrasi paketi'' ile ilgili 18 ayrı ve içerdiği otuza yakın kanun maddesine ilişkin teklifi bugün Meclis Başkanlığına sunduklarını ifade eden Kaplan, geçen dönem de verdikleri tekliflerin öngördüğü değişiklikleri şöyle anlattı:

''Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal eden TCK maddelerinin değiştirilmesi, uzun tutukluluk sürelerinin kısaltılması, CMK'da yer alan Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması, Adil bir yargılama önündeki engellerin aşılması, gizli dinleme, gizli tanık, gizli soruşturmacı konularında değişiklik, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesi uyarınca iddia ve savunmanın 'silahların eşitliğinin' sağlanması, siyasi parti yöneticilerine uygulanan aşağılayıcı tedbir kararlarının önlenmesi, bilişim alanında gizli dinleme, kaset gibi yasadışı uygulamalara son verilmesi, TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddenin kaldırılması, bazı uluslararası sözleşmelere konan çekincelerin kaldırılması.''
 
"YENİ ANAYASA İÇİN ÇABA HARCAYACAĞIZ"

Bu paketin hayata geçirilmesi için çabalarını sürdüreceklerini belirten Kaplan, ''Hükümetin Anayasayı ihlal ederek, siyasi partilerin denetimini Anayasa Mahkemesinden özel yetkili mahkemelere yönlendirmesi ve siyasi operasyonların aynı hızla sürdürülmesi yeni bir anayasa için uygun bir iklimi oluşturmadığı gibi siyasi gerilimin artmasına neden olmaktadır'' dedi.
 
Bugün Türkiye'yi Brezilya'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in ziyaret edeceğini anımsatan Kaplan, ''Rousseff'in 1964 yılında askeri darbe yönetimine savaş açan bir gerilla hareketinde yer aldığı, 3 yıl hapis yattığı, afla cezaevinden çıktığı gerçeğine dikkate çekmek istiyoruz'' diye konuştu.
 
Kaplan, ''BDP/Blok'' milletvekilleri olarak, yeni anayasa yapılması sürecinde yapıcı ve katkı sunucu bir muhalefet sergileyeceklerini ifade etti.
 
"BDP KİLİTLEYEN PARTİ OLMAYACAKTIR"
 
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kaplan, seçim barajının anayasa görüşmelerinde ön şartları olup olmayacağı sorusuna, ''Hayır. Asla BDP yeni anayasa görüşmelerini kitleyen parti olarak gösterilemeyecektir. Engelleyici, ön yargılı hiç bir çaba içinde değiliz. Biz masaya şartsız oturacağız'' cevabını verdi.
 
Bir soru üzerine Kaplan, Genel Kurulda oturacak yerlerinin olmadığını belirterek, ''Bu ayrımcılık ayıptır'' dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com