Hastalarla doktorları artık bakanlık "uzlaştırmayacak"

Hastalarla doktorları artık bakanlık uzlaştırmayacak
Sağlık Bakanlığı tıbbi hatadan dolayı mağdur olduğunu iddia edenlerin zararını mahkemeye gitmeden tazmin için 2 yıl önce başlattığı uzlaştırma prosedürünü "efektif olmadığı ve bununla ilgili genel düzenleme çıkarıldığı" için yürürlükten kaldırdı

ANKARA (AA) - SELMA BIYIKLI ADABAŞ - Sağlık Bakanlığı, tıbbi hatadan dolayı mağdur olduğunu iddia edenlerin zararını mahkemeye gitmeden tazmin için 2 yıl önce başlattığı uzlaştırma prosedürünü "efektif olmadığı ve bununla ilgili genel düzenleme çıkarıldığı" için yürürlükten kaldırdı.

Sağlık Bakanlığını yeniden yapılandıran 2 Kasım 2011'de yürürlüğe giren 663 sayılı kanun hükmünde kararnameye, sağlık mesleklerinin uygulanmasından dolayı zarara uğradığını iddia edenlerin dava açma süresi içerisinde yapacakları maddi ve manevi tazminat başvurularının Bakanlık tarafından uzlaşma yoluyla halledilmesi için hüküm de konulmuştu.

Bir süre önce TBMM'de yapılan değişiklikle bu düzenleme kaldırıldı.

-"Bu süreçte uzlaşma sağlanamadı"

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, yapılan değişiklikle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Şencan, 663 sayılı kanun hükmünde kararname yürürlüğe girdiği dönemde taraflar arasındaki anlaşmazlıkların mahkemeye gitmeden çözümüne ilişkin genel bir yasa bulunmadığı için böyle bir düzenleme yapıldığını söyledi.

Yasa hükmünün temel mantığının, tarafları mahkemeye gitmeden uzlaştırmak olduğunu ancak düzenlemeden beklenen sonucun alınamadığını ifade eden Şencan, "Aradan geçen süreçte taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı için düzenlemenin efektif olmadığını gördük. Genel bir düzenleme yapılınca sağlık alanında özel bir yasaya ihtiyaç kalmadı" diye konuştu.

 -Yürürlükten kaldırılan düzenleme

Yürürlükten kaldırılan düzenlemeyle tazminat talebinde bulunan kişi, zarar verdiği iddia olunan ilgili meslek mensubu ve bu meslek mensubunun mesleki mali sorumluluk sigortasını yapan sigorta şirketinin temsilcisi Bakanlık tarafından uzlaşmaya davet ediliyordu.

Tarafların uzlaşma yolunu kabul etmeleri halinde, üzerinde anlaştıkları bir hukukçu uzlaştırıcı marifetiyle uzlaşma sürecini başlatıyordu. Uzlaşma en fazla üç ayda sonuçlandırılıyordu. Bu süre bilirkişi görüşleri alınamadığı hallerde tarafların kabulüyle altı aya kadar uzatılabiliyordu.

Uzlaşma müracaatıyla dava açma süresi duruyordu. Uzlaşma sağlanamayınca dava açma süresi yeniden başlıyordu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com