Hastalıklarından korunmak için...

Hastalıklarından korunmak için...
Kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlamak için vücudun daha fazla enerji harcadığı, bu enerji ihtiyacı karşılanmadığında ise vücudun direncinin düşerek enfeksiyonlara daha kolay yakalandığı belirtildi.

Kış mevsiminde soğuk havaya uyum sağlamak için vücudun daha fazla enerji harcadığı, bu enerji ihtiyacı karşılanmadığında ise vücudun direncinin düşerek enfeksiyonlara daha kolay yakalandığı belirtildi. Soğuk havanın özellikle akciğerin akut veya kronik tüm hastalıklarını tetiklediğini belirten uzmanlar, bronşit, astım gibi sağlık sorunlarının daha sık görüldüğünü, kronik böbrek ve diyabet hastaları, kalp hastaları, by-pass geçiren kişilerin de aşırı soğuklardan çok daha fazla etkilendiğini ifade ettiler. Kışın ortaya çıkan hava kirliliği de soğukla birleştiğinde sorunun büyüdüğüne dikkat çeken uzmanlar, kış hastalıkları konusunda şu uyarılarda bulundu:
- Kış mevsiminde enfeksiyonlar ağır geçtiği için korunma tedbirlerine özen gösterilmesinde yarar var. Yaşlıların, çocukların, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilere havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları gerekiyor. Giyime özen gösterilmeli, soğuktan koruyacak biçimde giyinilmesinin yanı sıra aşırı terlememeye dikkat edilmelidir.
- Soğuk havalarda fazla enerji almak iyi olur. Ancak aşırı yağlı yemek ve az hareket, kilo almaya neden olur. Bu yüzden öğünler muntazam yenilmeli. Sabah kahvaltılarına ve enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerine de ağırlık verilmeli.
- Soğukta özelikle hamileler mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermeli, toplu yerlerden uzak durmalı, maske ile korunmalıdır.
- Astımı olanların ilaçlarını düzenli almaları, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları, hava kirliliğinden, soba ve kömür etkisinden sakınmaları gerekir.
- Kalp hastalığı olanların soğukta yürümemeleri gerekir.
- Yüksek tansiyonu olanların da ilaçlarını titizlikle kullanmaları, direnç artsın diye diyeti bozmamaları, tuzlu yememeleri büyük önem taşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com