Hastane binalarının TOKİ'ye devrini tartışıld

Hastane binalarının TOKİ'ye devrini tartışıld
Uşak Kent Konseyi, genel kurul toplantısında TOKİ tarafından inşa edilecek 400 yataklı yeni devlet hastanesi ile mevcut hastanelerin durumu tartışıldı. Toplantıda konuşan CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, “Bu konuda siyasi düşüncemizi bir kenar

Uşak Kent Konseyi, genel kurul toplantısında TOKİ tarafından inşa edilecek 400 yataklı yeni devlet hastanesi ile mevcut hastanelerin durumu tartışıldı. Toplantıda konuşan CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, “Bu konuda siyasi düşüncemizi bir kenara bırakıp kentimizin menfaatleri için ortak hareket edelim” dedi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Kent Konseyi Genel Kurul toplantısında mevcut hastanelerinin bulunduğu alanın TOKİ'ye devredilip edilmemesi tartışıldı. Toplantıya katılan çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi mevcut alanların TOKİ'ye devredilmesini istemediklerini belirterek bu binaların sağlık alanları olarak kullanılmaya devam etmesini istediklerini dile getirdiler. Toplantıya Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, Milletvekilleri İsmail Güneş ile Dilek Akagün Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Alkan, Kent Konseyi Başkanı Cafer Çetinkaya ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve kent konseyi üyeleri katıldı.
Toplantıda bir açılış konuşması yapan Kent Konseyi Başkanı Cafer Çetinkaya, halkın katkısı olmadan alınan hiçbir kararın kalıcı olamayacağını ifade ederek, “Mevcut hastanelerin bulunduğu alanın TOKİ'ye devrini istemiyoruz. Çünkü bu alanların konut alanı ve alış veriş merkezi için kullanılacağı söyleniyor. Biz Kent konseyi olarak Uşak için projesi olan herkesi çatımız altına bekliyoruz. Hastaneler konusu dışında kentin kuzey bölgesinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesini istiyoruz” dedi.
CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ise konuyla ilgili yaptığı konuşmada Uşak'ın bin 500 yatak sayısına ihtiyacı olduğunu kaydederek, mevcut hastanelerin yeni hastane açıldığında hizmete devam etmesini istediklerini söyledi. Meclis açıldığında bir soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşıyacağını kaydeden Dilek Akagün Yılmaz, “Uşak olarak biz bu konuda birlikte hareket etmeliyiz. Siyasi görüş farkı gözetmeksizin kentin menfaatleri doğrultusunda hareket edelim istiyorum. Meclis açıldığında konuyu gündeme getireceğim. Bunun dışında 3 milletvekili ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle Sağlık Bakanı'nı ziyaret edelim. Ziyarette mevcut hastanelerin TOKİ'ye devrini neden istemediğimizi anlatalım” dedi.
400 yataklı yeni hastane hizmete açıldığında kent merkezindeki iki hastane binasının TOKİ'ye devredileceğini ve bu alanların alış veriş merkezi ile konut alanı olarak kullanılacağını iddia eden Dilek Akagün Yılmaz, “Yaklaşık bir yıl önce bu konuyla ilgili dava açtık. Çünkü 750 yatak kapasiteli iki hastane yok edilerek, bunun yerine 400 yataklı modern bir hastane inşa edilecek. Oysa ki Dünya standartlarına göre Uşak'taki hasta yatak sayısı ihtiyacı bin 500 yatak civarındadır. Yeni hastane hizmete açıldığında ulaşma koşulları zor olacağından vatandaşlar en az iki dolmuşla gitmek zorunda kalacaklar. Bu ise insanımızı daha da zorlayacak, maddi külfet getirecek. Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum Ünitesi şehrin merkezinde ve çok değerli yerdedir. Çok ciddi rant getirecek olan bu alanlar TOKİ tarafından konut ve alışveriş merkezi yapılmak üzere kullanılacak. Bizler iki hastanemizin modernleştirilerek hizmete devam etmesi, yeni yapılan hastanenin ise Bölge Hastanesi yada Araştırma Hastanesi olarak hizmete girmesini istiyoruz. Mevcut hastanelerin bulunduğu alan için Sağlık Bakanlığı 40 milyon değer biçerken Maliye Bakanlığı bu alanların yaklaşık 200 milyon TL olduğunu bildiriyor. İşte bu nedenlerden dolayı siyasi düşüncelerimizi bir kenara bırakıp tek doğruda birleşmeliyiz. Biz bu nedenlerden dolayı konuyu mahkemeye taşıdık” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com