"Hastaneler birleştirilmesin"

"Hastaneler birleştirilmesin"
Kütahya Devlet Hastanesi ile Evliya Çelebi Devlet Hastanelerinin birleştirilmemesi gerektiğini ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Kütahya Yönetim Kurulu üyeleri Kütahya Devlet Hastanesi'nin önünde basın açıklaması yaptılar.

Kütahya Devlet Hastanesi ile Evliya Çelebi Devlet Hastanelerinin birleştirilmemesi gerektiğini ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Kütahya Yönetim Kurulu üyeleri Kütahya Devlet Hastanesi'nin önünde basın açıklaması yaptılar.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Kütahya Yönetim Kurulu adına konuşan Naciye Akça, Kütahya Devlet Hastanesi'nin Kurtuluş Savaşından önce 1916 yılında Guraba Hastanesi adı ile hizmete başladığını, Kurtuluş Savaşında Ordunun emrine verilerek Ağır Yaralı Gazilerin tedavi edildiği hastane olarak kullanıldığını hatırlattı.
Kütahya Devlet Hastanesi ile ilgili bilgi vermeye devam eden Akça, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Cumhuriyet kurulur Guraba Hastanesi isim değiştirir Memleket hastanesi olur adı. 1937 yılında şimdiki yerinde hizmet vermeye başlar Devlet hastanesi olarak. Yeri geldi ilk defa Anne oldunuz, baba oldunuz sevincinizi paylaştı Devlet Hastanesi. Yeri geldi trafik kazası geçirdiniz ambulansla oraya getirdiler acılarınızı paylaştı.İyileştiniz anılarınıza girdi. Kime sorsanız bilir bu ilde Devlet Hastanesi, adrese gerek yok kendisi insanların adresi. Kimimizin babası Diyarbakır Devlet Hastanesinde ameliyat oldu, kapısında refakatçi kaldınız. Kimimizin annesi Edirne Devlet Hastanesinde yatmıştır. Her ilde Devlet Hastanesidir insanların en iyi bildiği adres.Bu ülkede Devlet Hastaneleri birleştirme adı altında kapatılıyor.'
Kütahya Devlet Hastanesi ile Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 15 Ekim 2010 tarih ve 41344 sayılı Bakanlık Olurları ile birleştirildiğini anımsatan Akça, bütün illerde sahnelenen bu durumun Kütahya'da gerçekleştirildiğini söyledi.
Birleştirme adı altında hastanelerin ticarethane haline getirildiğini savunan Akça, şu çarpıcı açıklamalarda bulundu:
'6 yıl önce bütün sağlık kurumlarını tek çatı altında topluyoruz diyerek, SSK hastanelerini Sağlık Bankalığı'na devrettiler. 'Kamu Hastane Birlikleri Kanunu' ile devlet hastanelerini tam 90 parçaya bölüyorlar. Hastanelerin Sağlık Bakanlığıyla olan ilişkisi asgariye inecek. Adında hala 'kamu' ibaresi kalsa da devlet hastaneleri birer şirket hastanesine dönüşecek.Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Ameliyathanesi gibi. Her hastane birliği tıpkı holdingler gibi yönetim kurulu tarafından yönetilecek. Devlet hastaneleri sadece iktidarların arpalıklarına, kar-zarar hesabına göre çalışan şirketlere, sağlığımızı pazarlayan ticarethanelere dönüşmekle kalmayacak. Hastaneleri her türlü araç, gereç, malzeme, taşınırları ile binalarının bazılarını üzerindeki yapı ve tesisleriyle birlikte satmak, kiraya vermek devir ve takas işlemlerini yürütmek yetkisi de yönetim kurulunun elinde olacak.'
-HASTANELER ÖZELLEŞİRSE NE OLUR? -
Hastanelerin patronluk anlayışıyla idare edileceğini savunan Akça, çarpıcı açıklamalarla konuşmaını şöyle sürdürdü:
'Her şeyden önce özel hastane patronu da, öteki patronlar gibi bir patrondur. Bütün amacı ürettiği malı, hizmeti piyasada satmaktır. Lösemili çocuk da, kanserli yaşlı da sadece müşteridir. Parasını verebiliyorsa hizmeti alır, veremiyorsa alamaz. Toplumun ihtiyaçları, insanların yoksulluğu, hastaların çaresizliği onları ilgilendirmez. Kar ve kazançlarına bakarlar. En iyi hasta zengin olan hastadır. Yaşlı, fakir ve ağır hastalar tercih edilmez. Hele parası da yoksa özel hastanenin kapısından içeri bile sokulmaz. Sağlıkta özelleştirmenin kuralı parası olanın parası karşılığında hizmet alabilmesidir. Parası olmayanın, altta kalanın canının çıkmasıdır.
Hastane birleştirmeleri gibi uygulamaların hiçbir açıklama yapılmadan ve sessizce hayata geçirilmeye çalışılması sağlık emekçilerini ve hastaları kaygılandırmaktadır. Hastane çalışanlarına yönelik yer değiştirme, istem dışı tayin, işten çıkarma gibi uygulamaların gündeme getirilmesi olasılığı yanında, hastaların müşterileştirilme süreci ile karşı karşıyayız.'
Akça son olarak, Kütahya Devlet Hastanesi'nin kapatılması ve birleştirilmesinin durdurulmasını talep etiklerini ve her türlü demokratik haklarını kullanarak mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com