Hastanın karnında unutulana bakın!

Hastanın karnında unutulana bakın!
İstanbul'da geçirdiği ameliyatta karnında cerrahi mala unutulan hasta tazminat davası açtı.

Ameliyatın ardından ağrılarından kurtulamadığı için kontrole götürülen kadının karnında 28 santimetre boyunda, 6 santimetre eninde "cerrahi mala"nın kaldığı belirlendi.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre İstanbul'da geçirdiği ameliyatta vücudunda "cerrahi mala" unutulan bir kadın, 40 bin TL tazminat kazandı. Şüpheliler ise ceza davasında hâkim karşısına çıkacak. Samsunlu 4 çocuklu Neziye Yılmaz (40), 5 yıl önce bir devlet hastanesinde karaciğer kisti ve göbek fıtığı ameliyatı oldu. Ameliyatı Doç. Dr. Rıza K. İle Op. Dr. Aydın Z. gerçekleştirdi. Birkaç hafta geçmesine rağmen ağrıdan kurtulamayan Yılmaz, yaşadığı Tekirdağ Saray'danSamsun'daki Mehmet Aydın Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

KARNINDA CERRAHİ MALA UNUTULMUŞ

Kontrolde Yılmaz'ın karnında 28 santimetre boyunda 6 santimetre eninde "cerrahi mala"nın kaldığı belirlendi. İlk ameliyattan iki ay sonra Yılmaz, acilen ikinci kez ameliyata alındı. Aile ise olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dosya, İstanbul Valiliği'ne geldi.Valilik, hastanın karnında unutulan malanın hastada kalıcı bir rahatsızlık oluşturmadığı, ilaca bağımlı olmadığı, başka bir hastalık gelişmediği ve ruhsal sıkıntı yaratmadığı gerekçesiyle doktorlar hakkında "soruşturma izni" vermedi. Dönemin Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı, karara İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde itiraz ederken mahkeme de oy birliğiyle itirazı kabul etti. Bunun üzerine Valilik de soruşturma için "olur" verdi. Yılmaz'ın karnında "cerrahi mala" unuttukları iddiasıyla Doç. Dr. Rıza K. ile Op. Dr. Aydın Z.'ye soruşturma başlatıldı.

İKİ DOKTORA HAPİS İSTEMİ

Aydın Z., savcılık ifadesinde ameliyata katılmadığını savunurken Rıza K. ise "Benim suçum yok. Bu konudan ameliyata giren diğer görevliler sorumlu" dedi. Mağdur Yılmaz ise şikâyetçi oldu. Savcılık, 5 yıl sonra ameliyatı yaptıkları iddia edilen Aydın Z. ile Rıza K. hakkında "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıldan 3'er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Şüphelilerin hastanın karnında ameliyat aleti unuttukları, aylarca ağrı çekmesine neden oldukları ve ikinci ameliyata yol açtıkları ifadelerine yer verilen iddianame çerçevesinde şüpheliler, İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak. Aile, hastaneye İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde 4 yıl önce açtıkları 100 bin liralık tazminat davasını ise kazandı. Mahkeme, hastaneyi 40 bin lira tazminat ödemeye mahkûm ederken miktarı az bulan aile, dosyayı Danıştay'a gönderdi. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com