Hatalı sorular Bakan'a soruldu

Hatalı sorular Bakan'a soruldu
MEB'in birinci dönem ortak sınavları TBMM'ye taşındı.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin 1. dönem ortak sınavlarında sorulan hatalı, karmaşık, anlamsız, müfredat dışı sorularla ilgili soru önergesi verdi.

Bilimsel açıdan bazı soruların hatalı olduğu yönündeki başvurulara ilişkin bir değerlendirme yapılıp yapılmadığını soran Kalaycı, önergede ayrıca şu sorulara yer verdi:

“ORTAK SINAVLAR HÜSRANA UĞRATTI”

Bakanlığınızca 28-29/11/2013 tarihlerinde, TEOG kapsamında yapılan ortaokul 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavları ne yazık ki iyi hazırlanan ve akademik başarısı yüksek öğrenciler için hüsran olmuştur. Yanlış cevapların olumsuz etkisi olmadığından, soruları irdelemeden, kafadan atıp-tutturan öğrenciler şanslı duruma getirilmiştir.

BİLİMSEL AÇIDAN HATALI İKİ SORU İPTAL EDİLDİ

Öğrenciler çok kolay soruların yanında, hatalı, karmaşık, anlaşılmaz, müfredatın dışında ve düzeyin çok üstünde sorularla da karşılaşmışlardır. Nitekim Bakanlığınızca yapılan 29/11/2013 tarihli basın açıklamasında, iki sorunun bilimsel açıdan hatalı olduğu tespit edilerek iptal edilmelerine karar verilmiştir.

“MÜFREDAT DIŞI VE SEVİYENİN ÜSTÜNDE SORULAR”

Ancak, başka soruların da bilimsel açıdan hatalı olduğuna dair eğitimciler, eğitim kurumları, öğrenciler ve velilerin uyarıları ve itirazları bulunmaktadır. Özellikle, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi A Kitapçığı 18./B kitapçığı 10. sorusu ile Fen ve Teknoloji A Kitapçığı 8 ve 9/B kitapçığı 6 ve 7. sorularının hatalı, İngilizce dersi sorularının da müfredatın dışında ve öğrencilerin seviyesinin çok üzerinde olduğu belirtilmektedir.

ELAZIĞ’DA KİTAPÇIK KAYBOLDU

Diğer taraftan, Elazığ’ın Baskil İlçesi Vakıfbank Ortaokulu’nda yapılan sınavda öğrencilere dağıtılan Fen ve Teknoloji dersinin A grubu soru kitapçıklarından 1′inin eksik çıktığı, kayıp kitapçıkla ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı ile Milli Eğitim Müdürlüğünce çift yönlü soruşturma başlatıldığı basında yer almıştır.

Buna göre;

1) Öğrenci aileleri ve velileri tarafından sınavın ya da bazı soruların iptaline yönelik, Bakanlığınıza kaç başvuru yapılmıştır? Bu başvurularla ilgili neler yapılmıştır?

2) Bilimsel açıdan bazı soruların hatalı olduğu yönündeki başvurularla ilgili yeniden değerlendirme yapılmış mıdır? Bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanabilmiş midir?

3) Öğrencilerin ve ailelerinin aydınlatılması ve Bakanlığınıza olan güveninin daha fazla sarsılmaması için, sınav soruları ile ilgili doğru kabul edilen cevaplara nasıl ulaşıldığı konusunu açıklamalı olarak kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

4) Elazığ’da tespit edilen kayıp kitapçıkla ilgili ne yapılmıştır? Başlatıldığı ifade edilen soruşturmalar hangi aşamadadır? Sınavla ilgili bir şaibe söz konusu mudur? (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com