Hatalı vekilin cezası meclise yollanacak

Hatalı vekilin cezası meclise yollanacak
İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valisine yolladığı talimatla hata yapan vekilin cezası Meclis'e gönderilecek.

Bakanlık milletvekillerinin özel araçlarına yazılan cezaların tescil adreslerine değil TBMM Başkanlığı'na gönderilmesi için 81 İl Valisi'ne talimat verdi. 80 il'de uygulanan MOBESE ve KGYS gibielektronik denetleme sistemlerine aktif görevdeki 541 vekilin özel araçlarının plakaları yüklendi.

Şehir içi ve şehirlerarası yollarda yapılan trafik denetimlerinde kırmızı ışık, hatalı sollama, aşırı hız gibi ihlaller nedeniyle durdurulan vekillerin "yüzüne" ceza yazılamıyordu. Yeni düzenleme gibi elektronik denetim sistemlerinde trafik ihlali yaptığı anlaşılan vekillerin evlerine ceza tutanakları gönderilmeyecek. Kameralara yansıyan ihlallere ilişkin "trafik kural ihlali tespit tutanağı" düzenlenerek Meclis'e gönderilecek.

MAHKEME KARARLARINA İŞARET ETTİ
İçişleri Bakanlığı İdris Naim Şahin,
en son 2005 yılında yayınlanan genelgeyi revize etti. TBMM üyeleri hakkında düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanaklarına adli mercilerde yapılan itirazlar üzerine ilgili mahkemelerce verilen kararların incelendiğini belirten Şahin şöyle dedi:

"2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 'Yasama dokunulmazlığı' başlıklı 83'üncü maddesinin ikinci fıkrası gereğince milletvekilleri hakkında işlem yapılamayacağı, düzenlenen tutanakların hukuka aykırı olduğu, bu nedenle de 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 28/8-b maddesi gereğince kaldırılmalarına şeklinde hüküm verildiği görülmektedir.

TÜM PERSONELE TEBLİĞ EDİN
Bu nedenle, trafik kural ihlali nedeniyle durdurulan araç sürücüsünün milletvekili olduğunun anlaşılması, elektronik denetim sistemlerinden kural ihlali tespit edilen ve ya 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 116'ıncı maddesi kapsamında işlem yapılması gereken aracın bilgisayar kayıtlarında milletvekili tarafından kullanıldığının anlaşılması halinde, trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlenerek Valiliklerimiz aracılığıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilecektir."

Genelgenin TBMM üyelerine ilişkin paragrafının yürürlükten kaldırıldığını vurgulayan Şahin, talimatlarının tüm trafik personeline tebliğ edilmesini ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com