Hatay'da gerilim tırmanıyor!

Hatay'da gerilim tırmanıyor!
Suriye krizi, Hatay'ı olduğu kadar diğer illerimizi de vurmaya devam ediyor...
Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adnan Keskin, Suriye ile yaşanan gerilim nedeniyle duran sınır ticaretinin olumsuz etkisinin bölgesel olmaktan çıkıp İstanbul ve Anadolu’yu da etkilemeye başladığına dikkat çekerek “Ostim piyasasında bir telaş gözüküyor. Karşılıksız çek ve senet olaylarını daha sık duymaya başladık” dedi.
 
Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adnan Keskin yaptığı yazılı açıklamada, Suriye ile yaşanan olayların önce Hatay, Gaziantep, Kilis gibi illeri vurduğunu şimdi bu olumsuz etkinin Türkiye’nin diğer bölgelerine yayıldığını söyledi. Keskin, Ostim’de de son aylarda karşılıksız çek, senetlerin ödenmemesi gibi durumların ortaya çıktığını belirterek “Piyasada telaş başladı” dedi.
 
Suriye ile olan ticaretin, müdahale tartışmaları ve iç savaş nedeniyle olumsuz etkilendiğini, Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin de Türkiye’nin Avrupa’ya olan ihracatın düşmesine neden olduğunu belirten Keskin, Türkiye’nin uğradığı pazar kayıplarını henüz telafi edemediğini belirtti.
 
İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarının üçüncü çeyrekte ekonominin çok iyi olmadığını ve canlanma görülmediğini gösterdiğini anlatan Keskin, “Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Ocak-Temmuz döneminde alınan teşvik belgesi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.4 düşüşle 2 bin 366, yatırım tutarı yüzde 29.8 düşüşle 36 milyar 633 milyon TL, yatırımlarda öngörülen istihdam da yüzde 11.8 düşüşle 71 bin 770 kişi oldu” dedi. Keskin, büyük umutlarla açıklanan teşvik paketinin de beklentilere uygun bir sonuç çıkarmadığına dikkat çekti.
 
GERİLİM İSTANBUL’A VE ANADOLU İLLERİNE YAYILDI
 
Cari açığın da azaldığın, bunun sevindirici olduğunu ancak bu azalmanın aynı zamanda ekonomideki soğuma ile de açıklanabileceğine dikkat çeken Keskin, Suriye ile yaşanan ve önce Gaziantep, Kilis, Hatay gibi illeri etkileyen gerilimin şimdi İstanbul’a ve Anadolu illerine yayıldığını bildirdi. Son günlerde Ostim’de de karşılıksız çek ve senetlerin ve kredilerin ödenememesi gibi durumların görülmeye başlandığına dikkat çeken Keskin, nakit akışı konusunda piyasanın rahatlatılması gerektiğini söyledi. Piyasada telaş başladığını ve firmaların nakit sıkışıklığı yaşadığını ifade eden Keskin, “Avrupa’da yaşanan krizle birlikte Türkiye’nin Avrupa payı azaldı. Şimdi de Suriye ile yaşanan gerilim nedeniyle sınır ticareti durdu. Başlangıçta, lokal düzeyde kalan ve Mersin, Gaziantep, İskenderun, Osmaniye, Kilis gibi illeri etkileyen bu gerilim İstanbul’da, Anadolu’da hissedilmeye başlandı” diye konuştu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com