Hatay'da Hamursuz Bayramı kutlamaları

Hatayda Hamursuz Bayramı kutlamaları
Vali Lekesiz ile farklı dinlerin temsilcileri, bayram dolayısıyla havrayı ziyaret etti

HATAY (AA) - Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ile farklı dinlerin temsilcileri, Musevilerin Hamursuz Bayramı dolayısıyla havrayı ziyaret etti.

Lekesiz, ziyaretteki konuşmasında, tasada, kederde, kıvançta, iyilikte, güzellikte tek millet olmanın önemine değinerek, Musevi vatandaşların bayram sevincini paylaştıklarını söyledi.

Hatay'ın, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı illerin başında geldiğini vurgulayan Lekesiz, "Bu farklılıkların, dinlerin, dillerin, etnik kökenlerin, inançların bir arada yaşamasının beraberinde getirdiği, hayatın hemen her alanına yansıyan güzellikler var. Bunların başında toplumsal hoşgörü geliyor. Bir taraftan Kutlu Doğum, bir taraftan Musevilerin Hamursuzluk, bir taraftan Hristiyanların Paskalya Bayramı. Allah sağlık, huzur, afiyet içerisinde dünya durdukça bu bayramları hep beraber huzur içerisinde kutlamayı nasip etsin" dedi.

Antakya Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu da Hamursuz Bayramı'nın, İbrani kavminin Mısır'da Musa Peygamber önderliğinde Firavun'un zulmünden, esaretten özgürlüğe kaçışı sırasında unu suyla yoğurup, yemeleri anısına kutlandığını anlattı.

Geçmişte atalarının çektiği sıkıntıyı anlamak için bir hafta mayasız ekmek yediklerini ifade eden Cenudioğlu, "Bayramlar, sevgi ve kardeşliği birleştirici mana taşır. Bizleri ziyarete gelen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise Kutlu Doğum ile Paskalya ve Hamursuz bayramlarının aynı dönemde kutlandığını anımsattı.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu da kentin, yüzyıllardır barış, kardeşlik ve huzurun simgesi olduğunu, ildeki güzelliğin kıyamete kadar devam etmesini dilediğini söyledi.

Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Dogum ise yıllardır beraber yaşadıkları Musevi kardeşlerinin bayramını kutladığını belirtti.

Katolik Kilisesi Pederi Domenico Bertogli, Alevi kanaat önderlerinden Nasrettin Eskiocak ile bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin de kardeşlik ve huzur ortamının bozulmaması temennisinde bulunduğu konuşmaların ardından misafirlere mayasız ekmek ikram edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com