Hatay'da ölü sayısı arttı

Hatay'da ölü sayısı arttı
Bakan Güler, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada ölü sayısının 14'e yükseldiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 14'e yükseldiğini bildirdi.

"ÜÇ ŞÜPHELİ VAR"
 
İçişleri Bakanı Güler, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamanın terör eylemi olduğunu belirterek, "Araçtan inen 3 şüpheli var. Kimlik tespitine çalışıyoruz" dedi.
 
Meclis'te gazetecilerin Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamaya ilişkin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, birçok ihtimal bulunduğunu, her birinin üzerinde ayrı ayrı durulduğunu belirtti.
 
Patlama sonucunda 4'ü Türk 14 kişinin öldüğünü bildiren Güler, patlatılan aracın panelvan değil, gri renkli bir araç olduğunu bildirdi.
 
Bir gazetecinin, aracın sınırdan geçemeyeceğini anlayınca patlatıldığı yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Güler, ''Hayır'' diyerek, görüntülerde öyle bir şey bulunmadığını, gri aracın park edildikten sonra tam 23 dakika içindeki şahıslarla beklediğini söyledi.

"TABİ Kİ TERÖR EYLEMİ"
 
''Terör eylemi mi?'' sorusuna da Güler, ''Tabii ki bir terör eylemi'' yanıtını verdi.
 
Güler, patlamanın ardından yaşanan kargaşada 8 civarında yaralının da Suriye tarafına geçerek, oradaki sağlık kuruluşlarında tedavi gördüğü bilgisinin kendilerine de geldiğini, bunu teyit edeceklerini kaydetti.
 
Güler, araçtan inen 3 şüpheli bulunduğunu ifade ederek, ''Görüştükleri, aradıkları, onları yönlendirebilecekler... Hepsi araştırılıyor'' şeklinde konuştu.
 
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ve Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı ile ayrıca emniyet ve istihbarat birimlerinin eldeki bilgileri değerlendirdiklerini belirten Güler, ancak adli yetkilinin Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı olduğunu, şu anda 2 Cumhuriyet savcısı ile bir başsavcının nezaretinde çalışıldığını söyledi.
 
Görüntülerde bir kişinin Türkiye'ye, 2 kişinin Suriye'ye gidip gitmediğinin sorulması üzerine Güler, ''Açık açık görüntülerde var. Onların, Türkiye'ye girenin  kimlik tespitine çalışıyoruz'' karşılığını verdi.
 
Siyasi sınırımız 2 bin 400 metre ileride
 
Bakan Güler, Cilvegözü'nün insani yardım ve ticari mal alışverişinde yoğun kullanılan bir kapı olduğunu belirterek, burada fiziki sınırla siyasi sınır arasında Türkiye lehine 2 bin 400 metre bulunduğunu kaydetti. Güler, ''Yani siyasi sınırımız Cilvegözü sınır kapısından 2 bin 400 metre ileriye gidiyor. Yani o kapı 2 bin 400 metre ileride de olabilirdi. Ama burada Türkiye'nin hükümranlığında bir ara bölge var. 500 metrelik bir bölge de Suriye tarafında var. Daha sonra onların kapısı var. Aslında bizim orada 2 bin 300 metrede oluşturduğumuz bir kontrol noktası var'' dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com