Hatay'daki sınır kapısında patlama

Hatay'daki sınır kapısında patlama
Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada ölü sayısı 15'e çıktı. Patlamada hayatını kaybedenlerden 3'ü Türk. 50'ye yakın kişinin yaralandığı öğrenildi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü sınır kapısında bulunan gümrükte büyük bir patlama meydana geldi. Gümrük Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 15 kişi hayatını kaybetti, 50'ye yakın kişinin yaralandığı bildirildi. Hayatını kaybedenlerden 3'ünün Türk olduğu bildirildi.Yaralıların 12'si Türkiye, 3'ü Suriye tarafında.

Patlamaya bomba yüklü aracın sebep olduğu ileri sürüldü. Aracın, gümrük kapısını geçer geçmez patladığı açıklandı. Patlayan aracın, Suriye plakalı olduğunu Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi açıkladı.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ YOK

Gümrük yetkilileri patlayan otomobilin Türkiye’den giden değil, Suriye’den gelen park halindeki Suriye plakalı bir araç olduğunu söyledi. Gümrük yetkilileri, sınır kapısında güvenlik zaafiyeti olduğu iddialarının da doğru olmadığını, sözkonusu aracın henüz Türk gümrük sahasına girmemiş olduğunu, patlama meydana gelen yerin ara bölge olduğunu da kaydetti.

KIZILAY EKİBİ ŞANS ESERİ KURTULDU

Patlamanın ardından Reyhanlı ve Antakya’da birçok yurttaş yaralılar için kan vermek üzere hastanelere başvurdu. Ancak şimdilik gerek olmadığı belirtildi. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar da, bölgedeki tüm hastanelerde yeterli kan stoku bulunduğunu söyledi. Akar ayrıca, Kızılay ekiplerinin bir süredir bu sınır kapısından insani yardım gönderdiğini, gönderilen un miktarının 5 bin tonu bulduğunu, ekiplerindeki görevlilerin o saatte Bükülmez sınır karakolunda olmaları nedeniyle büyük bir şans eseri olaydan etkilenmediğini açıkladı.

Sınır kapısı resmi işlemlerinin yapıldığı bölüme 40 metre uzaklıkta, tampon bölgedeki patlama noktasında daha çok araçların ve sahiplerinin bulunduğu; bu patlamanın biraz daha sınır kapısına yakın olması halinde ölü sayısının daha fazla olabileceği de belirtildi.

Olayın dehşetini yaşayan yaralılar ve görgü tanıkları ortaya çıkan manzarının tam bir savaş meydanını andırdığını, araçlar arasında yanmış cesetler bulunduğunu aktardı.

DHA muhabiri Ferhat Dervişoğlu da, patlamadan 13 dakika sonra olay yerine ulaştığında sürekli kamera vizöründen bakarak fotoğraf ve görüntü çektiğini, ardından çıplak gözle olay mahalline baktığında parçalanmış ve yanmış otomobiller arasında biribirine yakın 3 ceset gördüğünü, sonradan bunların Suriye uyruklu olduğunun anlaşıldığını söyledi.

YAKIN KENTLERDE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Park halindeki otomobilin patlatıldığı Cilvegözü Sınır Kapısı’nın tam karşısına düşen ve 4.5 kilometre uzaklıktaki Suriye’nin Bab-El Hawa Sınır Kapısı muhaliflerin kontrolünde bulunuyor. Ayrıca Reyhanlı’ya 45 kilometre uzaklıktaki İdlib ve 60 kilometre uzaklıktaki Halep’te Suriye ordusu ile muhalifler arasında olayların başladığı günden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Reyhanlı’ya 30 kilometre uzaklıkta olan Harim İlçesi’nin bir bölümü muhaliflerin diğer bir bölümü de halen Suriye ordusunun kontrolü altında ve zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

HEDEF İNSANİ YARDIM KAPISI OLMASINDAN MI?

Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriyeli muhaliflerin insani yardım sevk edilen önemli kapılardan biri. Suriye’ye çimento taşıyan araçların da geçiş ve stoklama yaptığı Cilvegözü Sınır Kapısı’nda meydana gelen patlamanın sabotaj olma ihtimali de değerlendiriliyor. Türkiye’den götürülen insani yardımlar patlamanın meydana geldiği tampon bölgedeki depolara indiriliyor, buradaki yardımlar da muhaliflerin aracılığıyla alınarak ihtiyaç sahibi Suriyelilere dağıtılıyor.

YOL KAPATILDI

Öte yandan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in de incelemelerini sürdürdüğü Cilvegözü Sınır Kapısı’nda giriş çıkışlar yasaklandı. Türkiye tarafından Cilvegüzü’ne 5 kilometre kala önlem alan güvenlik güçleri, araç ve yaya giriş çıkışlarına izin vermiyor.

GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

- Paramparça olan insanları gördük.
- İnsanı yardımların TIR’lar arasında aktarıldığı noktada meydana geldi.
- Herkes can derdine düşmüş durumda.
- Bomba patladıktan çok kısa bir süre sonra havan mermisi de düştü.
- Sivil vatandaşlar uzaklaştırılıyor.

MUHALİFLER TÜRKİYE’DE BOMBA ÜRETİYOR

Suriye’de savaşıp Türkiye’de dinlenen AKP destekli muhaliflerin Suriye’de rejime karşı gerçekleştirdiği ve yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği eylemlerde kullandığı bombaları, Türkiye’deki atölyelerde ürettikleri ortaya çıkmıştı.(MUK)(CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com