Hatay'dan 'sarsıcı' fotoğraflar

Hatay'dan 'sarsıcı' fotoğraflar
Hatay’da Türk milletvekillerine yasak olan kampta çekilmiş şok fotoğraflar ortaya çıktı.

Apaydın Kampı’nda kalan “masum siviller”in çocuklarının bile RPG 7 roketatar ve makineli silahlarla oyun oynadığı görülüyor.CHP’Lİ milletvekillerinin girmesine izin verilmeyen Apaydın Kampı’nda Suriye ordusunda askerlik yapmış olan sığınmacıların yanı sıra Suriye ile savaşa devam eden, eylemlere katılıp dönem asker ve savaşçı bir grup barındırıldığı ortaya çıktı. Yurt’a kampta silahlarla oynaya çocuk ve gençlerin fotoğraflarını veren haber kaynağımız çadırlarda silahlı militanların bulunduğunu bildirdi. Fotoğraflarda kampta aileleriyle kalan isyancıların çadırlarında çocukların silahlarla oynadıkları görülüyor.
 
Bu kampın Türk askerleri tarafından korunmasının nedeninin ise “koruma” değil, orada yapılan askeri faaliyetlerin kamp dışına yansıtılmasını engellemek olduğu belirtiliyor.
 
GERÇEK SIĞINMACILAR SEFALET İÇİNDE

Silahlı isyancıların dışında gerçekten silahla işi olmayıp sadece çatışmalardan kendini ve ailesini korumak için Türkiye’ye sığınan Suriyeliler ise silahlı isyancılar ile bir arada olmaktan rahatsız. Silahlı isyancıların kendi ülkelerine karşı açtıkları bu savaşı desteklemediği halde bu zor şartlara katlanan gerçek sığınmacılar ise sefalet içinde yaşıyor. Silahlı isyancılar Katar ve Suudi Arabistan kaynaklı büyük parasal yardımları alırken onlar çok daha zor şartlar altındalar.


 
AKP'DEN ÖRTBAS ÇABASI
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriyeli mültecilerle ilgili toplantısına katılmak üzere Ankara'dan hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Davutoğlu, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun Suriyeli askerlerin kaldığı Apaydın Kampı'na giriş için Dışişleri Bakanlığına başvuracağını belirterek, "Biz başbakanımızla da istişare ederek bu talebi olumlu karşıladık. TBMM'nin ilgili komisyonu ve sorumluluk içinde davranacağına inandığımız bütün o komisyon üyelerinin Apaydın Kampı dahil her yere ulaşımları sağlanabilir" dedi.CHP: SİLAHLILAR ASLA GİRMEMELİ

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş ise, "TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun Apaydın Kampı'nı ziyaretiyle, kamuoyunda oluşan rahatsızlığın örtbas edilmek ve yatıştırılmak istendiğini" söyledi.
 
Güneş, düzenlediği basın toplantısında, CHP heyetinin Hatay'daki Apaydın Kampı'na girmesine izin verilmezken, "Hiç bir şekilde giremezsiniz" denilirken, şimdi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na izin verileceğini açıladığını söyledi.
 
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Ankara'daki sorumlusu ile bu sabah 1.5 saat görüştüğünü belirten Güneş, aldığı bilgiye göre, bu bölgede 200 bine yakın mülteci olduğunu, bunların 80 bine yakınının Türkiye'de bulunduğunu kaydetti. Güneş, Irak'ta da 20 bin kadar mülteci olduğunu söyledi.


 
Güneş, sığınmacıların hiç bir şekilde savaşa taraf olamayacağını, savaşa taraf olmuş, Suriye'de kurşun sıkmış birisinin Türkiye'ye giremeyeceğini ifade ederek, "Gelenler hiç bir şekilde silahlı faaliyet içinde olamazlar, ülkesine dönerek silahlı faaliyette bulunamazlar. Şu andaki durum geçici bir durumdur, kalıcı değildir. Fakat bunun bir önce neticelendirilmesi gerekir" dedi. (NSK)

Yurt gazetesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com