Hatipoğlu 2009 yılını değerlendirdi

Hatipoğlu 2009 yılını değerlendirdi
Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, ilçede 2009 yılında yapılan, 2010 yılında yapılması planlanan projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, ilçede 2009 yılında yapılan, 2010 yılında yapılması planlanan projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Hatipoğlu, “Mülki idari amiri olarak ülkemizin çok değişik yerlerinde görev yapma şerefine nail oldum. Bundan dolayı çok farklı coğrafyalarda çok renkli yurttaşlarımızla tanıştık. Ağustos ayı itibariyle ilçede göreve başladım. Tavşanlı izlenimlerim çok harika. Ekonomik ve kültürel açısından büyük bir derinliği var. Burada görev yapıyor olmanın onurunu yaşıyorum. Bizler görev süremiz boyunca halkımıza en iyi şekilde hizmet vermenin çabası içinde olacağız” dedi.
Kaymakam Hatipoğlu, Tavşanlı'yı kömür diyarı olarak tanıdığını anlattı.
Hatipoğlu, “Normal bir ilçe sınıflandırılması içinde ikinci sınıf ilçe ancak normalde birinci sınıf potansiyele sahip bir ilçe. Gerek işgücü ve gerek insan gücü itibariyle bu yapı fazlasıyla var. Tavşanlı kaymakamı olmak bir ayrıcalıktır. Kurum ve kuruluşlarıyla Tavşanlı'da oturmuş bir yapı var. İlçeler gelişmişlik, nüfus ve bulundukları yere göre çeşitli kriterlere ayrılırlar. Bu oraların hizmet süresi açısından bir farklılık olur. 6 sınıf ilçe vardır. Bölgemizde Harmancık ve Hisarcık 5. sınıf, Domaniç 4. sınıf, Emet 3. sınıf, Gediz, Simav ve Tavşanlı ise 2. sınıf ilçelerdir” dedi.
Kaymakam olarak 24 saat ilçenin huzur ve asayişi ile ilgilenmek zorunda olduğunu dile getiren Hatipoğlu, “Bazen esnafa ziyarete çıkıyorum, bazen de kendimi tanıtmadan dolaşıyorum. Özellikle Cumartesi pazarında köylülerimizin güzel şivelerini duymaktan haz alıyorum. Bizim toplum hayatımızda bir misyonumuz var” diye konuştu.
Hatipoğlu, TKİ Tavşanlı Linyitspor'un maçlarını fırsatı olduğu sürece muhakkak izlediğini ifade ederek, sporun her dalıyla ilgilendiğini anlattı.
“Kaymakamlara hemen hemen hatıra gelebilecek tüm kanunlar doğrudan veya dolaylı bir görev verir” diyen Kaymakam Hatipoğlu, “En temel kanun olan Anayasa, İl İdaresi Kanunumuz ve diğer yasalar, bize görev verir. Bizim en temel yapmamız gereken görev kamu kurum ve kuruluşların düzenli ve ahenkli işleyişini sağlamaktır. Ayrıca ilçede fakirlikle mücadele etmek, istihdamla ilgili olarak çalışmalar yürütmek bizim görevlerimizdendir. Dolayısıyla bu meyanda Milli Eğitim ve sağlıkla ilgili çalışmalar yapmak zorundayız. Biliyorsunuz ilimiz aile hekimliği uygulamasına geçiyor. Bu noktada üzerimize düşen sorumluluklar var. İl Özel İdaresi yasası ve Mahalli İdare Birlikleri yasaları kaymakamlara köylerle ilgili önemli görevler vermektedir” şeklinde konuştu.
2009 yılında özellikle KÖYDES kapsamında köylerde önemli çalışmaların yapıldığını anlatan Hatipoğlu, şunları söyledi: “Köy alt yapıları mükemmel bir Tavşanlı var. Yine özel İdaresi tarafından köylerimizde önemli yatırımlar yapılmış. Köy konakları, kilit taş, düğün salonları, meydan ve yollar eksikleri tamamlanmış. Sulama kanalları yapılmış. Mezarlık ve cami onarımları yapılmış. Köylerdeki yapılan bu çalışmalar büyük memnuniyet verici. Köylerimizin bu kadar güzel olmasına rağmen göç ile boşalıyor olması bizleri üzüyor. İnsanlarımız çeşitli kaygılarla köylerimizi terk ediyor. Dolayısıyla da bu önümüzdeki en büyük sorun olarak duracak. Köylerimizde çeşitli projeler üretmekteyiz. Bir köyde en güzel hobilerden birisinin hayvancılık olması gerektiğini düşünüyorum. Yeni yılda yoğunluğumuzu tarım ve hayvancılığına dönük projelere aktarmak düşünmekteyiz. Bunların başında süt için soğutma tesisi çalışmaları yapmayı düşünmekteyiz. Bu tesis köylerimizdeki üreticilerimize büyük yarar sağlayacaktır.”
Unutulmaya dönmüş olan çocuk oyunlarının canlandırılması ve yeni nesile aktarılması konusunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce çalışma yapılacağını bildiren Hatipoğlu, “Zeytinoğlu Halk Kütüphanesi ülkemizin zenginlikleri arasında. Burayı tanıtacak ve sevdirecek bazı çalışmalar yapılacak. Bu çalışmalar anaokulu çocuklarından başlayacak. İstihdam konusunda Çıraklık Eğitim Merkezi eliyle ağırlıklı olarak kurslar düzenleyeceğiz. TTSO ve Belediye ve diğer kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde çalışmalar yapılacak” dedi.
“OSB şu anda iki yönlü çalışmalar yapılıyor. Birincisi alt yapı ile ilgili çalışmalar kapsamında önemli seviye katedildi” diyen Kaymakam Hatipoğlu şunları söyledi: “Aynı zamanda burayla ilgili olarak enerji nakil hatlarının yapımı ile ilgili olarak ihale bitirildi. İnşaatlar devam ediyor. OSB yerleşim yerleri için çok önemli. Kalkınma, gelişme ve istihdamın dengeli dağılmasında en önemli unsurlardan birisidir OSB'ler. İlçemiz Bursa'ya yakın bir noktada. Kocaeli, Sakarya, İstanbul gibi merkezlere de yakınız. Ancak tahminim yeni yatırımcının kolay olduğu yönünde. Devletimizin ek tedbirler almasıyla, yatırıma teşvik uygulamaları halinde çok daha verimli olacağını değerlendirmekteyim. Tavşanlı madencilikten gelen birikimini sanayi üretimine yönlendirmek zorunda. Bu yapıldığı takdirde OSB'nin geleceğinin iyi olacağı kanaatindeyim. Ortaya çıkan değerler, ülkemizin değeri ve zenginliğidir. Bu noktada gelecek tüm yatırımcılara sonuna kadar açığız ve gerekli her türlü katkıyı sağlamak arzusundayız.”
Tarihi yapılarıyla ilçenin ayrı bir güzellik içerdiğini söyleyen Hatipoğlu, “Cumartesi Pazarı'nın renkliliği ve canlılığı da kültürel bir değerdir. Çünkü bu Pazar alışkanlığı yüzyılların bir birikimi. Çevre il ve ilçelerden bile buraya pazara geliyor. Bu ilçemiz için sadece maddi kazanç değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal boyutu olan bir çalışma. İlçedeki evler ve konakların da önemli değer olduğunu biliyorum. Şu anda Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile bir yazışma içindeyiz. Tarihi mekanların korunması çok önemlidir. Bu yapıların geleceğe düzgün olarak aktarılması için çalışmalar yapacağız. Zeytinoğlu Konağı ile ilgili olarak düzenleme yapılması için çalışmalar yapmak düşüncesindeyiz. Derbent Köyü'nde katliamla ilgili yapılan konağın düzenlenmesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu civardan milli mücadeleye katılmış yurtseverlerimiz yakılmışlar. Biz burayı ayağa kaldıracağız, düzenleyip kültürümüze kazandıracağız” dedi.
Hükümet Konağı'nın girişindeki kapalı garajın kaldırılacağını anlatan Hatipoğlu, “Bahçe duvarları yıkılacak. Ben Hükümet Konaklarının çok fazla duvarlarla çevrili olması düşüncesinde olan idareci değilim. Kaldırım üzerindeki kalabalığa sebebiyet veren unsurlar, büfe, taksi durağı, ilan panolarını kaldıracağız. Vergi Dairesi eski bir bina. Yolu Hükümet Konağı'nın önünden geçirmek için proje üzerinde çalışacağız. Hükümet Konağı Meydan ile barışmış olacak” ifadelerini kullandı.
Meslek yüksekokullarının bulundukları yere hareketlilik kattığını dile getiren Hatipoğlu, “Oradaki görev yapan arkadaşlarımızın ilçemizin sosyal ve kültürel anlamda kalkınması için de çalışmalar yapmalarını arzuluyoruz. Bu noktada arkadaşlarımızın çalışmaları zaten söz konusu ama önümüzdeki günlerde daha fazla bir araya geleceğiz. Tavşanlı'da eğitim oranları çok çok iyi. İlçe insanı eğitime büyük önem vermiş. Bu önemin her geçen gün daha da arttığını düşünüyorum. Kaymakam olarak bulunduğumuz yerde eğitimin kalitesinin artmasında kendimi sorumlu hisseden biriyim. Endüstri Meslek Lisesi ilçede köklü kuruluşlardan. Meslek Yüksekokulu ile Endüstri Meslek Lisesinde yeni nasıl bir çalışmalar yapılabilir bunları irdelememiz lazım. Önümüzdeki dönemde ilçeye bir fen lisesi kazandırabilirsek bunun çok faydalı olacağını düşünüyorum. Okullarımızın kendi içinde yapacağı çalışmalar çok önemli. Çocuklarımızın milli kültür ve milli hedefler doğrultusunda yetiştirme gibi bir ideal içerisindeyiz” diye konuştu.
Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Tavşanlı'da birçok hayır kuruluşları var. 2009 yılı içinde yoğun yardım faaliyetlerde bulunan vakıf ve dernek yöneticilerini çağırdık. Bir tane üye seçildi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde güzel sonuçlar alındı. Vakfımızda kararlar en geç 10 içinde karar alınıyor. Bu noktada vatandaşlarımızın tamamına ulaşabilmemiz biraz zor olabilir. Ancak bu vakıf çok önemli bir misyon taşımaktadır. Mümkün olduğunca yardımlarımızın objektif olarak yapılmasını sağlıyoruz. Doğalgaza ilçede geçişin şart olduğunu düşünüyorum. Kirlilik insan sağlığını tehdit eden en önemli unsurlardan birisi. Sağlığımızı bozacak bu unsurlara dikkat edilmelidir. Tedbirimizi almalıyız. Bu da ancak önümüzdeki dönem itibariyle alınabilecek tedbirler arasında. Herkesin bu durumda aynı düşüncede olduğu kanaatindeyim.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com