Hava değişikliklerine dikkat...

Hava değişikliklerine dikkat...
Uzmanlar, ani hava değişikliklerinin kas tutulmalarına neden olduğunu söyledi.

Açıklamalarda bulunan uzmanlar, özellikle kış ve kış mevsiminden bahar aylarına geçiş döneminde bel, boyun ve omuzda kas tutulmaları şikayetlerinin arttığını belirtti. Uzmanlar, 'Özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde kışlar ağır geçiyor ve soğuklar çok etkili oluyor. İnsanların soğuk havalarda dışarı çıkarken sıkı giyinmeleri şart. Sıkı giyinmeyen insanlarda soğuğun etkisiyle kaslarda gerilmeler, kramplar, kireçlenme daha fazla ağrıya neden oluyor. Yaşlı hastalarda tek başına kireçlenme ağrıyı ortaya çıkarmazken, soğukla beraber kas spazmları ağrıyı ortaya çıkarır. Bu ağrılar genç kişilerde de olabilir' dedi.
Düzenli egzersiz yapmayan insanlarda ve soğuktan kendini korumayanlarda kasların gerildiğini ve bu gerilmelerin ağrılara neden olduğunu ifade eden uzmanlar, 'Soğuk havalarda dışarı çıkarken sıkı giyinmek, içerde ise terlemeyecek şekilde üstümüzü çıkarmak çok önemlidir. Düzenli egzersizi biz genelde kış aylarında bırakıyoruz. Yazın yapılan egzersizlerin kışın da mutlaka yapılması gerekiyor' dedi.
Boyun, bel ve omuz tutulmalarında ağrıyan kısmın sıcak tutulmasında fayda görüleceğini ifade eden uzmanlar, 'Ağrıyan yeri sıcak tuttuktan sonra tekrar soğuk havaya çıkmamaları gerekiyor. Ağrıları olan kişilerin mutlaka 10'ar dakika, boyunların, omuzlarında, ağrıyan bölge neresiyse sıcak tutması faydalıdır. İnsanların düzenli egzersiz yapması gerekiyor. Düzenli egzersiz koruyuculuğu çok önemli bir tedavidir. Mutlaka insanlarımız yazın ve kışın düzenli egzersiz yapsınlar' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com