Hava-İş Sendikası'ndan açıklama geldi

Hava-İş Sendikası'ndan açıklama geldi
Hava-İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, "Hava İş ve üyeleri yaşa dışı hiçbir eylem veya işlem içinde değildir. Hukuk zemininden ayrılan biz değiliz mağdur edilen biziz" dedi.

Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin bugün TBMM’nin gündemine geleceği haberi üzerine Türk Hava Yolları’nda görevli kabin memurları ve THY Teknik A.Ş çalışanlarının Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirdiği eylemle ilgili Hava-İş Sendikası bir basın açıklaması yaptı.

Atatürk Havalimanı Geliş Katında bir basın açıklaması yapan Hava-İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, “Ülkemiz tarih boyunca havacılık hizmetlerinde hiçbir şekilde grev yasağı olmamış, bu sektörde dünyanın en geri ülkelerinde bile grev yasağı bulunmamaktadır. Ancak 10’a yakın AKP Milletvekili tarafından TBMM’ne verilen içinde korsan taksiler, itfaiye erlerinin özlük hakları bulunan Torba Yasa teklifinin içine evrensel, Anayasal en temel demokratik işçi hakkı olan grev hakkını yasaklayan bir madde ilave edilmiştir. Komisyon toplantılarında tüm muhalefet partileri bu maddenin tekliften çıkarılması istemiş ancak yasak maddesi AKP’li üyelerce oy çokluğu ile kabul edilmiştir" dedi.

"SAYIN, THY’YE YÜKLENDİ"

Grev yasağının aniden gündeme ve hızla meclisten geçirildiğini söyleyen Sayın, Türk Hava Yolları’na da yüklendi. THY’nin çalışanların haklarıyla oynadığını ileri süren Sayın, “THY A.O da 23 Dönem Toplu iş sözleşmesi işverence 18 aydır, THY Teknik A.Ş sözleşmesi 12 aydır engellenmektedir. 14 bin çalışan, aileleri ile birlikte 50 bin kişinin hakları ile oynanması büyük bir haksızlıktır. THY’de grev kararı aşamasına gelmiş bu uyuşmazlıkta işveren sendikanın hiçbir talibini kabul etmediği, yıllardır uygulanan kazanılmış hakları da ortadan kaldıracak teklifler getirmiştir. THY A.O yönetimi, plansız büyüme ve personelin bu şirketi ayakta tutan en önemli değer olduğu gerçeğini hiçe sayarak oluşturduğu tehdit, ceza, işten çıkarma, kuralların çiğnenmesine yönelik baskılar şirketi yönetmeye çalışmaktadır" diye konuştu.

BİZLERİ MUTLU EDECEKLERİNE İNANIYORUZ

Hava-İş Sendikası olarak TBMM ve milletvekillerine seslenen Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, “Hava İş ve üyeleri yaşa dışı hiçbir eylem veya işlem içinde değildir. Hukuk zemininden ayrılan biz değiliz mağdur edilen biziz. İnanıyoruz TBMM de sağduyulu milletvekillerimiz bugün bu hakkımızın ortadan kaldırılmasının adaletsizliği ve hakkaniyetsizliğini anlayacak bizleri mutlu edecektir" diyerek sözlerini tamamladı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com