Hava Kuvvetleri'nde bir devir kapanıyor

Hava Kuvvetleri'nde bir devir kapanıyor
Yüksek manevra kabiliyetleri ile bilinen ve Türk Yıldızları gösteri ekibinin modernize edilmiş halini kullandığı F-5 savaş uçakları envanterden çıkıyor.

F-16 savaş pilotlarının eğitimlerinde de kullanılan jetler bu yıl son uçuşlarını yapacak, fakat Türk Yıldızları bu uçakları kullanmaya devam edecek.
 
HER AMAÇTA KULLANILDI
 
Hava Kuvvetleri, modernize edilmiş F-5 uçaklarını geçmiş yıllarda keşif ve saldırı amaçlı kullanıyordu. F-5'ler daha sonra bu amaç için başka uçakların modernize edilmesiyle F-16 pilotlarının eğitimleri için kullanıldı.
 
Hürriyet'in haberine göre, F-5'lerin envanterden çıkmaya başlamasıyla yerini TAI tarafından modernize edilen T-38M'ler alacak.
 
EĞİTİMİ İÇİN 55 UÇAK
 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TAI arasında imzalanan T-38 modernizasyon sözleşmesi çerçevesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterinde bulunan T-38 uçakları modernize edilerek savaş eğitimlerinde kullanılacak. F-5'lerin yerine 55 adet T-38'in tamamının Temmuz 2014'e kadar teslim edilmesi planlanıyor.
 
SANAL MÜHİMMATLA ATIŞ
 
Bunlardan 5 adedi TAI tesislerinde modernize edilerek Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. 50 uçağın modernizasyonu ise Eskişehir'deki 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda  yapılıyor. Modernize edilmiş T-38'ler ile sanal mühimmat atış eğitimi de yapılabiliyor. F-5'ler Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine 1960'lı yıllarda girmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com