"Hava şartları ve bilinçsiz avlanma balık fiyatlarını yükseltti"

Hava şartları ve bilinçsiz avlanma balık fiyatlarını yükseltti
KBD Başkanı Alır:

İSTANBUL (AA) - MEHMET ALİ DERDİYOK - Kartal Balıkçılar Derneği (KBD) Başkanı Mehmet Reşit Alır, balık fiyatlarının yükselme nedeninin, hava şartları ve bilinçsiz avlanma olduğunu bildirdi.

Alır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balık fiyatlarının yükselmesinin balıkçıları olumsuz etkilediğini belirterek, fiyatların yükselmesiyle satışlarının da oldukça düştüğünü söyledi.

Balık üretiminin azalmasının birçok nedeni bulunduğunu dile getiren Alır, "Olumsuz hava şartları nedeniyle bu yıl balık fazla avlanamıyor. Ama balık üretiminin az olması sadece buna bağlı değil. Geçen yaz, hava biraz serin geçti. Hava hep poyraz esti. Poyraz estiğinden deniz suyu ısınamadı. Bu nedenle de balık havyar dökerken havyar tutmadı. Bu durum, denizdeki balık miktarında azalmaya neden oldu. Onun için ava giden balıkçılarımız az miktarda avlanabiliyor. Balık az olunca da ister istemez fiyatlar yükseliyor" diye konuştu.

Bilinçsiz avlanmanın balık miktarını azalttığını ve balıkların geleceğini tehdit eder hale geldiğini anlatan Alır, denizlerin ve balık avcılığının Türkiye'de yeteri kadar denetlenmediğini ileri sürdü.

Bazı bilinçsiz ve insafsız balıkçıların, balık miktarındaki düşüşün sorumlusu olduğunu savunan Alır, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de denetim yok. Denetim nasıl yok? Kefke, Şile, Akçakoca, Zonguldak ve Ereğli gibi balık boşalan iskelelerde yeteri kadar denetim yapılmıyor. 23-25 senedir bu balıkçılığın içindeyim. Orada limanlara denk geliyoruz. Yasak olan ince ince balıklara kimse bir şey yapmıyor. Zaten bunlar piyasada da satılacak türden balık değil. Çok küçük ve ince balıklar. Bu nedenle bu balıklar 'dökme' olarak tabir edilen şekliyle satılıyor. Bu balıklar iskelelerde direkt olarak kamyonlara dökülüyor. Daha sonra yem ve yağ fabrikalarına gönderiliyor." 

KBD Başkanı Mehmet Reşit Alır, Vatandaşın ucuz ve bol balık alabilmesi için denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde balık miktarının gittikçe azalacağını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com