Havaalanı Bölgeye Ekonomik Hareket Kazandıracak!

Havaalanı Bölgeye Ekonomik Hareket Kazandıracak!
Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerine hizmet verecek olan Zafer Bölgesel Havaalanı'nın ihalesinin yapılması bölgede sevinçle karşılandı.

Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerine hizmet verecek olan Zafer Bölgesel Havaalanı'nın ihalesinin yapılması bölgede sevinçle karşılandı.
Daha önce 3 kez ertelenen ihaleyi, Zafer Bölgesel Havaalanı için tek teklif veren IC İçtaş Firması kazandı. Kütahya'nın Altıntaş ilçesine Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yaptırılacak havaalanının yapım süresi, işletme süresi dışında olmak üzere 36 ay olarak öngörülüyor. Üç ile aynı mesafede olacak Zafer Havaalanı'nın, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve Antalya'dan sonra Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olması bekleniyor.

Zafer Bölgesel Havaalanı hizmete girdiğinde Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak başta olmak üzere bölgedeki termal merkezlere ekonomik hareket kazandıracak. Havaalanı, bunun yanı sıra Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir sınırlarında yer alan Frig Vadisi'ni de canlandıracak.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Zafer Bölgesel Havalimanı ihalenin gerçekleşmesiyle birlikte Afyonkarahisar ve bölge illerinin heyecanlı bekleyişinin, mutlulukla sona erdiğini söyledi. Mevzuatlarda bir sorun çıkmaması temennisinde bulunan Başkan Çoban, 'İnşallah sözleşme olur ve bir sorun çıkmaz. İhaleyi alan firmanın, güçlü bir firma olması da sevindirici oldu. İnşallah havalimanının beklenenden daha kısa sürede bitirileceğine inanıyoruz.' dedi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser de ihalenin gerçekleşmesine çok sevindiklerini bildirdi.

Afyonkarahisarlı işadamları olarak ihalenin gerçekleşmesinden çok memnun olduklarını dile getiren Serteser, artık Afyonkarahisar ve bölge illerin senelerdir beklenen havalimanına kavuşacağını söyledi.

Arzu edilen ihalenin sonunda gerçekleştiğini aktaran Serteser, havalanının bölgeye çok büyük katkısı olacağını kaydetti. Afyonkarahisar'da başta termal turizm olmak üzere hızla geliştiğini belirten Serteser, havaalanının Afyonkarahisar'ın gelişme ivmesini daha da artıracağını kaydetti. Artık Afyon ve bölge illerinin büyük bir ivme ile gelişmelerini sürdüreceklerini dile getiren Serteser, 'Havaalanının ne kadar kısa sürede yapılacağını bilsekte, Afyonkarahisar'ın gelişme ivmesinin hızını kesmemek için Zafer Havaalanı açılıncaya katar Askeri Havaalanının sivil uçuşlara açılması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer Askeri Havaalanı, Zafer Havaalanı açılıncaya kadar sivil uçuşlara açılırsa, Zafer Havaalanı'nı yapan firmanın da buradaki potansiyeli görme fırsatı bulacaktır ve önemli bir veri kaynağı olacaktır. Biz, onun için yeni havaalanımız yapılıncaya kadar Askeri Havaalanı'nın sivil uçuşlara açılması istiyoruz.' diye konuştu.

Afyonkarahisar Termal Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (ATTİD) Başkanı ve İkbal Termal Otel Genel Müdürü Orhan Kuş da Zafer Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte başka ülkelere termal tedavi için giden Avrupalı turistlerin artık Afyonkarahisar'a gelmeye başlayacağını söyledi.

Avrupa ülkelerinde 3,5 milyon Türk yaşadığını hatırlatan Kuş 'Bunların yüzde 10'u romatizmal hastalıklardan rahatsız. Yüzde 10'da 350 bin kişi yapar. Avrupa ülkelerinden yılda sadece 350 bin kişi Afyonkarahisar'a gelse tesisler yetersiz kalır.' dedi.

Şu an için il genelindeki 5 yıldızlı otellerin yüzde 50-55 oranı ile çalıştığını dile getiren Kuş, havaalanının hizmete girmesiyle birlikte otellerin doluluk oranının yüzde 90'ları geçeceğini söyledi. Avrupa'da termal otellerin günlüklerinin 100-150 Euro arasında olduğunu aktaran Kuş, 'Afyonkarahisar'da ise günlük 50 Euro civarında. Oradaki potansiyeli buraya çekebilmemiz için havaalanı büyük bir fırsat. Zafer Havaalanı bitinceye kadar Askeri Havaalanı'nın açılmasına en çok sevinen sektörlerin başında da turizm sektörü gelecektir.' şeklinde konuştu.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com