Havaalanı sözleşmesi imzalandı

Havaalanı sözleşmesi imzalandı
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin havacılıkta dünyada en çok büyüyen 4 ülkeden biri olduğunu söyleyerek, "Bugün Türkiye'nin en güzel havaalanlarını özel sektör işletiyor. Havacılıkta serbestleşme modelimiz dünyada bir örnektir" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin havacılıkta dünyada en çok büyüyen 4 ülkeden biri olduğunu söyleyerek, 'Bugün Türkiye'nin en güzel havaalanlarını özel sektör işletiyor. Havacılıkta serbestleşme modelimiz dünyada bir örnektir' dedi.

Türkiye'nin yap-işlet-devret modeniyle yaptırılan ilk bölgesel havaalanı Zafer Havaalanı'nın sözleşmesi, Sheraton Otel'de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal tarafından imzalandı.
Bakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Ulaştırma Bakanlığı'nın 18 yıl içindeki 92 milyar TL'lik yatırımından 15 milyar TL'sinin yap-işlet-devret modeliyle yapıldığını belirterek, havaalanları, limanlar ve marinalar gibi birçok projeyi başarıyla tamamladıklarını söyledi. İlk etapta Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak'a hizmet etmesi planlanan Zafer Havaalanı projesiyle yeşil sahadan havaalanı modeline geçiş yaptıklarını söyleyen Bakan Yıldırım, bu projenin sıfırdan havaalanı teslimi projesi olduğunu ifade
etti. Takas yoluyla maliyeti en az seviyede tutarak 8 milyon metrekarenin kamulaştırıldığını kaydeden Yıldırım, IC İçtaş firmasının İzmir Adnan Menderes ve Antalya havalimanlarını ülkeye kazandırdıklarını söyledi.
Çukurova'da da bölgesel bir havaalanı yapacaklarını belirten Bakan Yıldırım, bu havaalanının da yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını söyledi. Yıldırım, 'Zafer'de elde ettiğimiz tecrübeyi biz Çukurova'da daha da geliştirerek kullanmak istiyoruz. 2011'de bunun ihalesinin gerçekleştireceğiz' ifadelerini kullandı.
Havacılıkta Türkiye'nin çok büyük mesafe aldığını belirten Bakan Yıldırım, '33 milyonla aldığımız yolcu sayısını geçen sene 86 milyona, bu sene 100 milyonun üzerine çıkarıyoruz. Dünyadaki ortalama büyüme yüzde 5'tir, 3'tür, 2009'da aksine - yüzde 5 oldu. Bizde 2009'da dahi yüzde 7 ortalama büyüme sağladık. 2003 yılına göre kıyas yaptığımızda iç hatlarda 5 kat, dış hatlarda 3 kat büyüme sağladık. Böyle bir şey dünyada yok. Bu bir rekordur' dedi.
Türkiye'nin uçak filosunun da 110 uçaktan 360 uçağa çıktığını ifade eden Yıldırım, aktif pilot sayısının da 7 bine çıktığını hatırlattı.
Türkiye'de yetişmiş pilot sıkıntısına dikkat çeken Yıldırım, günümüzde yeni uçakların yapıldığını ve aldıklarını belirtti. Bu uçakların kullanıcı eğitiminin 18-20 ay gibi süre olduğunu belirten Bakan Yıldırım, 'Sınırlı sayıda yabancı pilot çalıştırmak zorunda kalıyoruz. Hava Kuvvetleri yanı sıra birçok uçuş okulundan da yüzlerce kaptan yetiştirdik' şeklinde konuştu.
Sektörde cironun 3 milyardan 18 milyara çıktığını söyleyen Bakan Yıldırım, havayolunu halkın yolu yaptıklarını ve havaalanı olan şehirlere halkın uçabildiğini söyledi. 24 havaalanından 46 havaalanına sayının çıktığını belirten Yıldırım, havacılığın halen büyümeye devam ettiğini, amaçlarının yolcu sayısını 350 milyona ve uçak sayısını ise 750'ye çıkarmak olduğunun altını çizdi.

'2 TANE 15 MİLYONLUK HAVAALANI DAHA YAPACAĞIZ'
İstanbul'a 3. havaalanı yapacaklarını ve 60 milyon kapasiteli olacağını ifade eden Bakan Yıldırım, 'Türkiye'de 30 milyon kapasiteli bir havaalanı daha ve 2 tane 15 milyonluk havaalanı daha yapacağız. Havacılıktaki bu gelişmeler sayesinde Türk Hava Yolları Avrupa'nın 9. şirketiymiş, şimdi 4. şirket olmuş. Avrupa'ya 60 noktaya doğrudan uçuş varken, 130 noktaya uçar hale gelmiş. Havaalanlarımıza bu dönem içerisinde 4,5 milyar TL'lik yatırım yapılmış. Bununla da kalmamışız, yap-işlet-devret modelinin tekrardan kiralanması suretiyle, Hazine'ye 14,5 milyar Türk liralık katkı sağlamışız' dedi.
Türkiye'nin havacılıkta dünyada en çok büyüyen 4 ülkeden biri olduğunu söyleyen Yıldırım, bunun kamu-özel sektör işbirliğinin en iyi örneği olduğunu belirtti. Yıldırım, 'Bugün Türkiye'nin en güzel havaalanlarını özel sektör işletiyor. Havacılıkta serbestleşme modelimiz dünyada bir örnektir. Şimdi grup olarak diğer havaalanlarımızda da, mevcut havaalanlarımızda da benzer modeli uygulayacağız' diye konuştu.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da, Türkiye'deki termal turizmin yüzde 50'sinin Kütahya, Afyon, Uşak bölgesinde olduğunu belirterek, dünyanın termal turizm merkezi olması bakımından önemli olmasının altını çizdi. Üzerlerine düşen görevi yapacaklarını belirten Bakan Eroğlu, 'Çevrenin bir cazibe merkezi olması gerekiyor. Ne kadar fidan gerekiyorsa vermeye hazırız. Hatta temel atma töreninde fidanları dikmeye başlarız. Orayı yemyeşil yapacağız. Zafer Havaalanı'nın şirin, çevreci, dünyada parmakla
gösterilen bir havaalanı olacağına ben yürekten inanıyorum' ifadelerini kullandı.
IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen'e seslenen Eroğlu, Başbakan'ın kendilerine ne zaman biteceği sorusunu soracağını ve temel atma töreninde sıkı bir pazarlık yaşanacağını söyleyerek, 'Şimdiden hazırlıklı olmanızı istirham ediyoruz. Şimdiden hangi gün, hangi saatte açacağınızı hesaplarsanız, onu da temel atma töreninde ilan etmiş oluruz' şeklinde konuştu.
IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ise, Türkiye'de ilk defa sıfırdan bir havaalanı inşa etme mutluluğunu yaşayacaklarını belirterek, havaalanının yapımıyla bölgenin turizm ve kalkınmasının hızlanacağı, bölgenin ekonomik, sosyal hayatına katkı sağlayacağını ifade etti.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ise, proje yatırım tutarının 50 milyon Euro olduğunu söyleyerek, 2 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olacağını belirtti. Bigalı, projenin toplam yatırımının 36 ay olduğunu belirtti.
Öte yandan törenin ardından Ulaştırma Bakanı Yıldırım, kendisi için düzenlenen sürpriz doğum gününü basın mensuplarıyla kutladı. Doğum gününün 2 gün önce olduğunu söyleyen Bakan Yılddnı söyleyen Bakan Yıldıırım, 'Gelecek sene kutlasaydınız' diye espri yaptı. Pastayı kestikten sonra mumları üflemeyen Bakan Yıldırım, 'Aydınlıktan zarar gelmez' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com