Havacılık Malzemeleri ve Kontrol Tahrik Sistemi Teknolojileri Projeleri imza töreni

Havacılık Malzemeleri ve Kontrol Tahrik Sistemi Teknolojileri Projeleri imza töreni
Savunma Sanayii Müsteşarı Bayar:

ANKARA (AA) - Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, savunma sanayisinin büyük bir dönüşüm içinde olduğunu belirterek, "Savunma sanayimiz işçilikten teknisyenliğe oradan da mühendisliğe terfi etti. Bugün artık bilime terfi ediyor" dedi.

Bayar, Havacılık Malzemeleri ve Kontrol Tahrik Sistemi Teknolojileri Projeleri imza töreninde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin eski dönemlerde mühendis istihdam etmekte yetersiz kaldığını ifade ederek, "Bu çok bir uzak geçmiş değil. Bugün savunma sanayisinde doktora sahibi mühendislere ihtiyaç duyulmaya başladı. Savunma sanayimiz işçilikten teknisyenliğe oradan da mühendisliğe terfi etti. Bugün artık bilime terfi ediyor" ifadesini kullandı.

Hayata geçirdikleri Ar-Ge projelerinin hepsinin belli amaçlara yönelik olduğuna dikkati çeken Bayar, "Bunların hepsi bir plan ve yol haritasıdır. Buradan yapacağımız her çalışmayı, silahlı kuvvetlerimize bir yetenek olarak kazandıracağız" diye konuştu.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da sektörün hızla geliştiğini ifade ederek, bunun sağlam bir yol haritalarının olmasından kaynaklandığını söyledi.

Atılım Üniversitesi Rektörü Abdurrahim Özgenoğlu da bu projelerin çok heyecan ve gurur verici olduğunu kaydetti. Üniversite olarak sanayi ile işbirliğine büyük önem verdiklerini belirten Özgenoğlu, söz konusu projelerle Türkiye'nin sınıf atlayacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından Türk savunma sanayisi için kritik öneme sahip ve ihracat sınırlamalarına tabi olan bazı kompozit ve metal malzemeler ile servo sistemlerinin milli imkanlarla yurt içinde geliştirilmesine yönelik olarak toplam 7 sözleşme imzalandı.

İmzalanan sözleşmeler şöyle;

ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) ve sonraki İHA platformlarının yapısal parçalarının üretimine yönelik "Havacılıkta Kullanılan Karbon Elyaf Takviyeli Termoset Reçineli Prepreg Geliştirilmesi (İPEK) Projesi" ve "Karbon Elyaf Takviyeli Termoplastik Reçineli Prepreg Geliştirilmesi (KOZA) Projesi", türbin motor teknolojilerin geliştirilmesine yönelik "Nikel Alaşım Katmanlı İmalat Teknolojisi Geliştirilmesi (YAKUT) Projesi" ve Titanyum Döküm Teknolojisi Geliştirilmesi (İNCİ) Projesi", helikopterlerin dişli kutularının geliştirilmesine yönelik "Magnezyum Döküm Teknolojisi Geliştirilmesi (MÜGE) Projesi", uçak yapısal parçalarında kullanılmak üzere "Titanyum Alaşımları için Süperplastik Şekillendirme Prosesinin Geliştirilmesi (DİLEK) Projesi" ve İHA'ların kontrol mekanizmalarının geliştirilmesine yönelik de  "Servo Motor Geliştirilmesi Projesi".

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com