Havada oturan adam

Havada oturan adam
Elinde bir bastonla havada oturan adam gösterisi son dönemlerde Avrupa'nın büyük kentlerinde adeta patlama yaptı.
1830'dan bu yana büyüsünden birşey kaybetmeyen ilizyon gösterisini görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Hint fakiri kılığında gösteriyi yapanlar ise halktan bol bol bahşiş toplamayı başarıyor.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN
 
Geçtiğimiz aylarda Avrupa'nın büyük kentlerinde sık sık karşımıza çıkan "havada oturan adam" gösterisi, ilk kez sahneye çıktığı 1830 yılında olduğu gibi görenleri hala şaşırtmayı başarıyor. Elinde bir baston tutan adamın saatlerce havada oturduğunu görenler "Bunu nasıl yapıyor" diye birbirlerine soru yöneltiyorlar. Son dönemde Avusturya, İsviçre ve özellikle de Almanya 'da bu gösteriyi sunanlarda adeta patlama yaşandı. Örneğin bankacılar kenti Frankfurt'un merkezindeki Hauptwache'de gözler önüne serilen ilizyon, alışverişe gelenleri adeta büyülüyor. 
 
BAĞDAŞ KURARAK OTURUYOR
 
Hint fakiri gibi giyinen iki kişi, gösteri öncesi hazırlık yaparak kırmızı bir bezin içine giriyorlar. Üçüncü bir kişi bunu yaparken dışardan kendilerine yardımcı oluyor. Kimse bezin içinde ne yapıldığını görmüyor. Daha sonra bez aşağıya indiriliyor ve bir adamın, diğerinin üzerinde bağdaş kurarak oturduğu görülüyor. Manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyenler, dakikalarca karşılarında dikilerek yaşananları izliyorlar. Yüzleri örtülü iki gösterici, saatlerce bu vaziyette dururken yoldan geçenler kendilerine bol bol bahşiş vermeyi de ihmal etmiyorlar.
 
PÜF NOKTASINI BULAMADIM
 
Frankfurt'ta yaşayan ve gösteriyi cep telefonu ile görüntüleyen Hayati Saklayan şunları söyledi "Gerçekten çok ilginç bir sunum. Günlerdir buradan geçiyorum ve gösteriyi her gördüğümde hayretler içinde kalıyorum. Elbette olayda bir büyü veya sihir yok, bunu biliyorum ancak yine de püf noktasını bulamıyorum" dedi.
 
HİNDİSTAN'DA BAŞLADI
 
Havaya yükselerek veya bir cisime dokunup havada kalma gösterisinden tarihte ilk kez 1830 yılında bahsediliyor. Hindistan'ın Madras olarak bilinen Chennai kentinde "Shesal " adlı bir kişinin, yerden 1,2 metre yüksekte oturduğu ve görenleri hayretler içinde bıraktığı ifade ediliyor. Bunu yaparken kişinin, yere teması olan bir cisime dokunduğu belirtiliyor.
 
NASIL YAPILIYOR?
 
Bu gösterinin nasıl yapıldığı geçtiğimiz yıllarda bir çok kez gözler önüne serildi. İlizyonun sırrını açıklayan videoları internetteki video sitelerinde bulmak mümkün. Kişinin havada kalmasını sağlayan aslında çelikten bir konstrüksiyon. Alttaki kişi örtüyle gizlenen çelik bir kalıbın üzerinde oturuyor. Adamın çamaşırlarının ve kolunun içinden geçen çelik bağlantı, baston süsü verilmiş çelik sütuna bağlanıyor. Gösteriyi yapan kişilerin özellikle bol kıyafetler giymesinin nedeni de bu. Aynı şekilde üstteki kişinin kolundan geçen bağlantı, üzerinde oturduğu çelik kalıbı havada tutuyor. Yani üstteki kişi aslında sandalye benzeri bir düzeneğin üzerinde duruyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com