Havada yeni ayak oyunları

Havada yeni ayak oyunları
Grevin devam ettiği THY’de Bakanlık Teknik AŞ’yi metal işkoluna geçirdi.
Halen grevin devam ettiği THY’de Bakanlık işkolu değişikliğine giderek Teknik AŞ’yi metal işkoluna geçirdi. En hafifinden oyun oynanırken kuralların değiştirilmesi olarak yorumlanan uygulamanın kabul edilemez olduğunu savunan Türk-İş’ten sert eleştiriler geldi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hava-İş’in yıllardır örgütlü bulunduğu, toplu iş sözleşmesi imzaladığı ve havacılık sektörünün bir parçası olan uçak bakım onarım işyerlerinin işkolunu değiştirmenin yollarını arıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca İşkolları Yönetmeliği ile ilgili ek bir yönetmelikle “özel” bir değişikliğe imza atıldı. Yapılan değişiklik hem işkollarının bundan sonra yeniden belirlenmesine olanak tanırken hem de ‘hava taşıtlarının ve uzay araçlarının bakım ve onarımı’nın 12. işkolunda yer alan metal işkoluna geçmesi sağlandı. Sendikalar arasında ciddi bir kaosa yol açacağı belirtilen yönetmelikle bir dizi değişikliğin yapılması mümkünken, yalnız hava taşıtlarının bakım ve onarımının metal işkoluna geçirilmesi, halen grevin devam ettiği Hava-İş Sendikası’nın yıpratılması için atılmış bir adım olarak görülüyor.
 
Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Bakanlığın kendi hukukunu, yönetmeliğini keyfince değiştirdiğinin altını çizerken, Türk-İş Yönetim Kurulu da üzerinde uzlaşılan düzenlemelerin yönetmelikten çıkarılmasını, en hafif deyişle “anlaşmayı tanımama, ben önce uzlaşmış gibi yapar sonra bildiğimi okurum” tavrı olarak niteledi.
 
Önce denetim yapsın
 
Söz konusu değişikliği sert bir şekilde eleştiren Hava-İş yönetimi yaptığı açıklamada, “T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mahkeme kararları ile grev kırıcılığı yapılan THY A.O. grevi ile ilgili denetim görevini yerine getirmez iken, halen toplu iş sözleşmesi süren THY Teknik A.Ş. işyerinde işçilerin hak alma mücadelesini sekteye uğratmaya yönelik bu denli açık bir hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz” ifadelerine yer verirken, daha önce de benzer saldırılara maruz kaldıklarını, daha önceki hukuk savaşını zaferle sonuçlandırdıklarını hatırlatarak aynı hukuki işlemlerin hemen yapılacağı belirtildi.
 
Türk-İş Yönetim Kurulu da değişiklikle ilgili olarak “Bu değişikliği konfederasyonumuz uygun 
bulmamakta, kabul etmemektedir” dedi. 
 
Cezalandırılıyor 
 
Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda “Bir işkoluna giren işler, işçi ve işveren konfederasyonlarının görüşü alınarak ve uluslararası normlar göz önünde bulundurularak Bakanlıkça çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir” hükmünün bulunduğu anımsatılarak, “Sendikalar arasında yeni bir çatışma alanı yaratacak ve işçilerin toplu iş sözleşmesinden uzak kalmasına neden olacak bu değişiklik, teşkilatımızda infiale neden olmuştur. Özellikle grev uygulamasında olan Hava-İş Sendikamızı cezalandırmak anlamına geldiği değerlendirilmektedir” denildi.
 
DHL emekçisine aydınlardan destek
 
TÜMTİS’in (Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası) uluslararası üst kuruluşu ITF (Taşıma İşçileri Federasyonu) ile birlikte yürüttüğü DHL örgütlenme kampanyasına sanatçı, aydın, yazar ve akademisyenlerden de destek geldi. 
Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Ertuğrul Kürkçü, Nur Sürer, Suavi, Mehmet Bekaroğlu, Haluk Gerger, Erkan Can ve Ferhat Tunç’un da aralarında bulunduğu aydın ve sanatçılar imzaladıkları ortak metinde DHL’de işçi kıyımı ve hak ihlallerine son verilmesini istedi. Milletvekili ve sendika başkanlarının da imzasının yer aldığı metinde “DHL’deki örgütlenme kampanyasını destekliyoruz” denildi. 
 
Metinde, “TÜMTİS’in örgütlenme çalışması sırasında sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan işçilerin işlerine geri alınması başta olmak üzere, sendikalaşmaya karşı sürdürülen tehdit etme, korkutma, işten çıkarma ve işverenin kendi girişimleri ile kurulmasını sağladığı sarı sendikaya üye olma baskılarının sona erdirilmesini talep ediyoruz” denildi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com