Havalı silah edinme yaşı 18’e iniyor

Havalı silah edinme yaşı 18’e iniyor
Hükümet, Meclis’te geçen dönem görüşülemeyince kadük (hükümsüz) kalan silah tasarısını yeniledi. Tasarıyla askerle birlikte polis ve MİT’e de silah ithal etme yetkisi veriliyor. Tasarı, havalı silah edinme yaşını 18, tabanca edinme yaşını da 21 olarak bel

Askerle birlikte polis ve MİT’e de silah ithal izni getirilme nedeni, tasarının gerekçesinde, “Silahlı görev yapan ve ülkemizin iç ve dış güvenliğinden sorumlu olan güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde giderilebilmesi için doğrudan kendileri veya yetkilendirecekleri kişilere ithal etme yetkisi verilmektedir” diye açıklandı.
 
Tasarıyla silah ruhsatı alacaklara sağlık raporu koşulu da getiriliyor. Tasarıya göre, silah ruhsatı talebinde bulunan kişinin sağlık şartlarının elverişli olup olmadığı bir hekim raporuyla saptanacak. Ancak hekim, kişi hakkında belirli alanda uzman hekim ya da heyet tarafından rapor düzenlenmesini de isteyebilecek.
 
BİLGİSAYARLA TAKİP
 
Tasarı, silahları sınıflandırarak silahlar ile bunların mühimmatı, aksam, parça ve aksesuarlarının ithali, üretimi, satışı, satın alınması, imhası, edinimi, taşınması, bulundurulması, nakli, bunların her türlü izin ve kayıt işlemlerine dair esas ve usuller ile bunlara aykırılık halinde uygulanacak yaptırımları düzenliyor.
 
Satışı yapılan silah ve malzemenin özellik ve miktarı ile satışın kime yapıldığına ilişkin bilgiler İçişleri Bakanlığı’nca kurulan merkezi bir sisteme satıcı tarafından kaydedilecek. Bakanlığa bu konuda bilgisayar ortamında takip olanağı sağlayacak sistemi kurmayanların çalışmalarına bu sistemi kuruncaya kadar kapatılacak.
 
SİLAH BARIŞI
 
Tasarı “silah barışı” da getiriyor. Tasarıyla yapılan değişiklikler sonucu imali, ithali, taşınması, bulundurulması, satışı yasaklanan ya da izne bağlanan silah ve malzemeleri izinsiz olarak ellerinde bulunduranlar, tasarı yasalaştığında yayım tarihinden itibaren bir yıl içinde bunları kolluk birimlerine teslim etmekle yükümlü kılınıyorlar. Kendiliğinden teslim edenler hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak. Teslim edilen bu silah ve malzemenin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine ise mülki amirler karar verecek. Tasarı geçen dönem gündeme geldiğinde de, silah edinme yaşının aşağı çekilmesi, ruhsat almanın kolaylaştırılıp isteyenlerin birden fazla silaha sahip olabilmesine olanak sağladığı gerekçesiyle eleştirilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com