Havalimanlarında "Open Gate" dönemi

Havalimanlarında "Open Gate" dönemi
Mart ayı başı itibariyle "Open Gate" (Açık Kapı) uygulamasına geçilen Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan sonra Atatürk Havalimanı'nda da sabah saatleri itibariyle uygulamasına başlandı.

Open Gate uygulamasıyla birlikte yurt dışına uçacak yolcular, uçağa binmeden önce körük başları yerine pasaport kontrolünden hemen önce ortak havuzda aranacak.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Yeni uygulama Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde sabah saat 03:00'da başladı. Uygulamayla birlikte bilet-bagaj işlemlerini yaptıran yolcular pasaporttan geçiş öncesinde son güvenlik kontrolüne gelecek.

Yolcular pasaport kontrolünden önce el bagajlarını x-ray cihazından geçirip ardından dedektörlü kapıdan geçiş yaparak pasaport kontrolüne girecek. Pasaporttan geçen yolcular, uçağın kalkışına kadar diledikleri gibi zaman geçirebilecekler. ABD ve Kanada uçuşları hariç bütün uçuşlarda yolcular başka aramadan geçmeden uçağa binebilecek. Yetkililer bu uygulamayla, ani uçak kapı değişikliklerinde sorun yaşanmasının önüne geçileceğini belirttiler.

MAKASLAR VE ZIMBALAR BİLE TOPLATILDI

Öte yandan Open Gate uygulaması öncesi alınan güvenlik komisyonu kararına göre Open Gate sistemiyle birlikte gümrüksüz sahada bulunan mağaza ve ofislerdeki makas ve zımba gibi kesici aletlerin kullanılmasına izin verilmiyor. Ayrıca fast- foodlarda bulunan çatal, bıçak gibi kesici ve delici aletler mutfak personeline zimmetlendi. Dün gece polis ekipleri pasaport sonrasında bulunan mağaza ve ofisleri gezerek konuyla ilgili personele bilgi verdi.

TRANSİT YOLCULAR VE PERSONELDE ARAMADAN GEÇECEK

İstanbul aktarmalı olarak başka ülkeye uçuş yapacak olan transit yolcular da gidiş katı arındırılmış salona girmek için dedektörlü kapı ile X-Ray'den geçecek. Yine havalimanı personeli arındırılmış salona giriş yaparken personel dedektörlü kapıyı kullanıp güvenlik arasından geçecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com