Havası en kirli il: KÜTAHYA

Havası en kirli il: KÜTAHYA
Türkiye'de Ekim ayında en yüksek kükürtdioksit ortalaması Kütahya'da, partiküler madde ortalaması ise Çorum'da gerçekleşti.

Türkiye'de Ekim ayında en yüksek kükürtdioksit ortalaması Kütahya'da, partiküler madde ortalaması ise Çorum'da gerçekleşti.
Türkiye'de Ekim ayında en yüksek kükürtdioksit ortalaması Kütahya'da, partiküler madde ortalaması ise Çorum'da gerçekleşti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılı Ekim ayında kükürtdioksit (SO2) ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri sırasıyla Kütahya, Ankara, Edirne, Şanlıurfa ve Kars olarak açıklandı. Aynı dönemde partiküler madde (PM10) ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri ise Çorum, K.Maraş (Elbistan), Mardin, Elazığ ve Kilis oldu.
2009 yılı Ekim ayında il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen partiküler madde (duman) ortalamaları incelendiğinde, Kısa Vadeli Sınır (KVS) Değeri ve İlk Seviye Uyarı Eşiği ölçüm yapılan hiçbir istasyonda aşılmadı. Aynı dönemde PM10 ortalamaları incelendiğinde, KVS Değeri ve İlk Seviye Uyarı Eşiği Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, K.Maraş (Elbistan), Rize, Siirt, Batman ve Kilis'te aşıldı.
Kükürtdioksit ve partiküler madde ortalamalarının en yüksek olduğu il ve ilçe merkezleri ise, Kütahya24, Çorum 142, Ankara 23, K.Maraş (Elbistan)136, Edirne 22, Mardin 131, Şanlıurfa 21, Elazığ 126, Kars 20, Kilis 121, Bursa 17, Erzincan 113, Mersin16, Gaziantep113, Kocaeli 15, Iğdır 113 , Niğde 15, Hatay 109, Çorum 14 , Adıyaman 106 olarak belirlendi.

Yağacak kar hava kirliliğini azaltacak
Kütahya'da beklenen yağmur ve kar yağışının hava kirliliğine yol açan maddeleri yere indirerek havayı temizleyeceği bekleniyor.
Alınan bilgiye göre, meteorolojik olayların hava kirliliğine olumlu ya da olumsuz etki yaptığı belirtildi. Hava kirliliğinin rüzgarsız ve yağışsız havalarda arttığına dikkat çekilirken, yağmur ve kar yağışının ise hava kirliliğine yol açan maddeleri yere indirerek havayı temizlediğine işaret edildi.
Kütahya'da kar yağışı beklenirken, havadaki su zerreciklerinin katılaştığı kar yağışında, katılaşan su zerrecikleri, havada bulunan, hava kirliliğine neden olan tüm zararlı maddeleri de beraberinde yeryüzüne indirdiği belirtildi. Yağmura göre kar yağışının daha fazla havayı temizleyici etkisi olduğu için, bugünlerde düşecek kar yağışı özellikle Kütahya'da yaşanan hava kirliliği sorununu azaltacağı vurgulandı.
Kar yağışının rüzgarla birlikte etkili olması durumunda hava kirliliğinin azalacağı, vatandaşların daha temiz bir hava soluma imkanına sahip olacağı dile getiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com