Hayali muayeneye önlemi!

Hayali muayeneye önlemi!
SGK hastanelerde güvenli bir sistemi hayata geçiriyor


SGK hastanelerde güvenli bir sistemi hayata geçiriyor. Bundan sonra, hastalar ilk etapta kimlik numaralarıyla hastanelerdeki avuç içi sistemine kayıt olacak.

Hastalar avuç içi damar okuma sistemine, avuç içlerini göstererek kayıtlarını gerçekleştirmiş olacak. Ankara'da şuan sadece Dikmen 29 Mayıs Hastanesi'nde uygulanan bu sistem, 2012 yılından itibaren tüm hastanelerde uygulanmaya başlayacak.

Dikmen 29 Mayıs Hastanesi Bilgi İşlem Uzmanı Ozan Kantar, sisteme dair bilgiler verdi. Kantar, hastaneye gelindiğinde ilk kayıt aşamasından sonra elin sensörün üzerine konulup kaldırıldığını ve işlemin tamamlandığını söyledi. Kantar, "Cihazın üzerine elinizi getirdiğiniz zaman infrared ışınlar sayesinde avuç içindeki damar haritanız çıkıyor. Çıkan damar haritası, kendi içinde kriptolama dediğimiz şifrelenip sayısal verilere çevriliyor. Bu veriler SGK sunucularına gönderiliyor" dedi.

Hastaneye gerçekten gelip gelinmediğinin bu sistemle öğrenilebileceğini anlatan Kantar, "Sistem, sizin bilginiz olmadan herhangi bir hastanede işlem yapılmasını engellemek için kullanılıyor" ifadelerini kullandı. Bugüne kadar 11 bin kişinin kaydının alındığını belirten Kantar, sonuçların başarılı olduğunu, 2012 yılından itibaren de tüm Türkiye'de sistemin kullanıma başlayacağını kaydetti.

Kayıt alındıktan sonra muayene işleminin hastanın elini sensöre bir defa okutmasıyla olacağını anlatan Kantar, "Sizin o kişi olup olmadığınıza dair tanımlamadan sonra bütün işlemler yapılabilecek" diye konuştu. Hastaların sonuçları olumlu karşıladığını ifade eden Kantar, hastalara bu sistemin kendi güvenlikleri için olduğunu anlattıklarını ve hastaların bu sistemi rahatça kullandığını söyledi.

Sistemi deneyen ve hastanede bu sisteme kayıt olmak isteyen bir vatandaş ise, işlerin daha kolaylaştığına ve çabuklaştığına dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com