Hayallerinin peşinde, 10 ülke gezdiler

Hayallerinin peşinde, 10 ülke gezdiler
Dünyayı tanıma, farklı kültürleri yerinde görme dünüşcesiyle liseyi bitirdikten sonra yola çıkan Kanadalı iki arkadaş, 10 ayda 10 ülkeyi gezdi- Reiter: "Ülkelerin tarihi ve kültürel zenginliklerini kitaplardan öğrenmek yerine, yerinde ziyaret edip görmek

HÜSNÜ ALTINDİŞ - Kanadalı Devin Reiter ve Vincent Gagne, dünyayı dolaşma hayaliyle çıktıkları yolda 10 ayda 10 ülkeyi gezdi.

Ülkelerinde liseyi bitiren 20 yaşındaki Devin Reiter ve Vincent Gagne adlı iki arkadaş, dünyayı daha iyi tanıma, kültürleri yerinde öğrenme hayaliyle çıktıkları turun 10. ayında Türkiye'ye geldi. Sırt çantalarını yüklenerek ülkelerinden Avrupa'ya geçen Devin Reiter ve Vincent Gagne, İngiltere, İrlanda, Fransa, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, Hırvatistan, Kosova'nın ardından yola çıkışlarının 10. ayında Türkiye'ye ulaştı.

Devin Reiter ve Vincent Gagne, AA muhabirine, hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Arkadaşı Gagne ile bu seyahati planladıktan sonra para biriktirdiklerini, kendilerini hazır hissettiklerinde de durumu ailelerine açtıklarını anlatan Reiter, ailelerinin "başlarına bir şey gelme korkusu" ile önce karşı çıktıkları bu düşünceye daha sonra ikna olarak destek verdiklerini söyledi. Uzun maratona Avrupa'dan başladıklarını bildiren Reiter, trenle seyahat edip uygun pansiyonlarda konakladıklarını, ziyaret ettikleri ülkelerin tarihi ve kültürel zenginliklerini gördüklerini ifade etti.

Türkiye'de uzun süredir bulunduklarını, tarihi ve kültürel alanlarını gezmeye devam ettiklerini, gördükleri ve öğrendikleri karşısında hem şaşkınlık hem de mutluluk yaşadıklarını bildiren Reiter, "Yaklaşık 10 ayda, 10 ülke gezdik. Ülkelerin tarihi ve kültürel zenginliklerini kitaplardan öğrenmek yerine, yerinde ziyaret edip görmek çok farklı. Karşılaştığımız güzelliklerden çok etkilendik. Türkiye de çok güzel bir ülke. Bu yolculuğa çıktığım için çok mutluyum" dedi.

Reiter'in yol arkadaşı Vincent Gagne de, çıktıkları turun ağırlıklı olarak Avrupa'yı kapsadığını, Türkiye'den sonra Yunanistan'a geçeceklerini bildirdi.

Türkiye'de gezdikleri bir çok yerden çok etkilendiğini ifade eden Gagne, özellikle Kapadokya'ya hayran kaldığını sözlerine ekledi. Selçuk'taki Efes Antik kenti ve Meryem Ana evini merak ettiğini, yolculuklarını İzmir'e doğru sürdürdüklerini belirten Gagne, "Türkiye'nin kültürü diğer ülkelere göre farklı. Burada misafirleri seviyorlar" diye konuştu.

Hayallerinin peşinde çıktıkları yolda önemli şeyler öğrenerek seyahatlerini sürdürdüklerini belirten gençler, gezecekleri daha bir çok ülke bulunduğun ve 5 ay sonra seyahatlerinin ilk bölümünü tamamlayarak ülkelerine dönmeyi planladıklarını söyledi.

Reiter ve Gagne, herkesin hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Muhabir: HÜSNÜ ALTINDİŞ
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com