“Hayat boyu eğitim gündeme getirilmeli”

“Hayat boyu eğitim gündeme getirilmeli”
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin 2011-2012 akademik yılının açılış törenine katıldı. Dinçer, yaptığı konuşmada, öğrenmenin yaşamın her alanına yayılması gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin 2011-2012 akademik yılının açılış törenine katıldı. Dinçer, yaptığı konuşmada, öğrenmenin yaşamın her alanına yayılması gerektiğini söyledi.

Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer, Afyonkarahisar'da olmaktan dolayı mutlu olduğunu, tarihte birçok uygarlığa kucak açmış, girişimci ruha sahip Afyonkarahisar'ın binlerce yıllık geçmişe sahip olduğunu ifade etti. Üniversitelerin evrensel bilginin merkezi olduğunu söyleyen Dinçer, 'Bilginin test edileceği yer de yine üniversitelerdir. Ülkelerin gelişmesinde üniversiteler ve kalitesi önemlidir. Ülkeyi modern dünyaya entegre etmek de yine üniversitelerden başlar. Bunun için kalitenin dışa açılması, esnek öğrenme gibi birçok alanda daha fazla çaba göstermek gerekiyor' dedi.
Bilgi ve teknolojinin çok hızlı geliştiğine vurgu yapan Bakan Dinçer, 'Öğrendiklerimiz hızla eskiyor. Bunun için rekabet içinde üniversitelerde üretilen bilginin kalitesi giderek belirleyici bir rol oynamaktadır. Üniversitelerin sorunları açık yüreklilikle tartışılamıyor. Eğitimde fırsat eşitliğinin önündeki engellerin aşılması gerekiyor. Bu temel sorunumuzdur. Bunun için siyasi otorite olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Dünya eski dünya değil. Üniversiteler değişen dünyayı anlamak ve
ihtiyaçlara doğru yanıtlar vermek için toplumla ve iş dünyası ile daha sıkı ilişkiler içine giriyor' ifadelerini kullandı.

'HAYAT BOYU EĞİTİM GÜNDEME GETİRİLMELİ'
Öğrenmenin yaşamın her alanına yayılması gereken bir faaliyet olduğunu vurgulayan Dinçer, 'hayat boyu eğitim' kavramının gündeme getirilmesi gerektiğini kaydederek, 'Bilginin her gün yenilendiği, ihtiyaç ve beklentilerin sürekli olarak değiştiği, yeni mesleklerin ortaya çıktığı günümüzde tüm eğitim sistemimizi okul öncesinden yükseköğretime hayat boyu öğrenme perspektifinde geliştirmek ve yeniden yapılandırmak zorundayız. Dünya bunu yapıyor, biz de yapmalıyız. Öğrenme, beşikten mezara kadar süren bir süreç olarak düşünülmelidir' diye konuştu.
Bakan Dinçer, hükümet olarak üniversiteleri yaygınlaştırdıklarını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:
'2002 yılında 2 buçuk milyar lira olan devlet üniversiteleri bütçesini 5 katına çıkardık. 2011 bütçesi 11 buçuk milyar lira oldu. Her il bir üniversiteye kavuştu. Bunun yanında vakıf üniversiteleri de ülke genelinde yayılma eğilimi ortaya koydu. Başlangıçta 76 olan üniversite sayımız, bugün 165'e ulaştı. Yeni açılan üniversitelerimizin öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak için yeni kadrolar tahsis edildi.'
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da üniversite yönetimi olarak sadece öğrencilerle ilgili değil, sivil toplum örgütleri ve sanayi, hayvancılık, seramik, termal ve toplumsal alandaki gelişmelere de katkı sağladıklarını söyledi. Rektör Solak, AKÜ olarak kültür ve spor alanında da isimlerini duyurmaya çalıştıklarını ifade ederek, 'Üniversitemizde 2011-2012 akademik yılında 3 enstitü, 11 fakülte, 1 devlet konservatuarı, 5 meslek yüksekokul ve 15 meslek yüksekokulunda toplam 86 bölüm ve 162 programda yaklaşık 33 bin 375 öğrenci öğrenim görmektedir.
Ek kontenjanlarla birlikte bu sayının 35 bini bulması beklenmektedir. Üniversitemizde halen 65'i profesör, 128'i doçent ve 265'i yardımcı doçent olmak üzere toplam bin 97 akademik ve 780 idari personel bulunmaktadır' dedi.
Türkiye'de son yıllarda çok sayıda üniversite açıldığını, bu gelişmeyi, hızla büyüyen ve genç nüfusa sahip ülkenin eğitim sistemi açısından olumlu karşıladığını belirten Solak, 'Eğitimli genç nüfus için üniversitelerimizin kalite artışıyla birlikte yaygınlaştırılması gerekmektedir.
Bu nedenle AKÜ olarak bölgesel, ulusal ve evrensel düzeyde kaliteli ve rekabet edebilecek imkan ve donanıma sahip olmak durumundayız. Bunun gayreti içindeyiz. AKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde bugün poliklinik sayısı bin dolayına yükseldi. Hukuk Fakültemiz tamamlanmak üzeredir. Ar-Ge çalışmaları kapsamında 2011 yılında kendi kaynaklarımızdan 1,8 milyon liralık bir fon oluşturuldu. Ar-Ge bütçemiz 8 milyon lirayı buldu. 2011 yılında eklenen 42 proje ile beraber 230'a ulaşmıştır' şeklinde konuştu.
Konuşmalar sonrasında AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Bakan Dinçer'e çeşitli hediyeler ve plaket verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com