Hayat mücadelesini kazandı, okuma-yazma öğrendi

Hayat mücadelesini kazandı, okuma-yazma öğrendi
Samsun'da kardeşinden alınan kök hücre ile hayata dönen Kağan Yıldırım, okula hastanede başladı, ölümle pençeleşirken öğretmeni sayesinde okuma-yazma öğrendi, akabinde sağlığına kavuştu.

Samsun'da kardeşinden alınan kök hücre ile hayata dönen Kağan Yıldırım, okula hastanede başladı, ölümle pençeleşirken öğretmeni sayesinde okuma-yazma öğrendi, akabinde sağlığına kavuştu.

Edinilen bilgiye göre, Kütahya'da annesi Sevim, babası Nihat, 9 yaşındaki ağabeyi Kenan ve kardeşi 3 yaşındaki kardeşi Eda ile birlikte yaşayan 7 yaşındaki Kağan Yıldırım'ın 2 aylıkken başlayan ölümcül hastalığı 7 yaşında son buldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Hemotoloji ve Ondokoji Kök Hücre Nakil Merkezi'nde tedavisi sürerken Kağan'a ağabeyi Kenan'dan alınan kök hücre uymadı. 3 yıl önce dünyaya gelen Eda'dan alınan kök hücreler ise Kağan'a uyum sağladı. Bu sırada zorlu ve zaman gerektiren bir tedavi süreci geçiren Kağan Yıldırım, 2009 yılında okula başlamak için Kütahya Vakıfbank İlköğretim Okulu'na kayıt yaptırdı ama okula gidemedi. Kardeşinin dokusunun uyum sağlaması üzerine tıp fakültesine çağrılan Kağan'a 2009 yılı eylül ve aralık aylarında kök hücre merkezinde nakil işlemi gerçekleşti. Nakil sebebiyle çok istediği okula gidemeyen, hijyenik koşulların sağlanması için özel bir odada kalan Kağan tedavi olurken, OMÜ Tıp Fakültesi İlköğretim Okulu'nda geçici okul kaydı yapılarak eğitime alındı. Okul yetkili öğretmeni Necati Er, özel kıyafetlerle kök hücre merkezine girerek, zorlukla küçük Kağan'a okuma yazmayı öğretmeye çalıştı. Aylar sonra vücudunun bağışıklık kazanmasının ardından normal servise alınan Kağan, hastane okulunda eğitimini sürdürdü, okuma-yazmasını ilerletti, sağlığına da kavuşarak taburcu edildi. Okulunda son eğitimi öğretmeni Necati Er'den alan Kağan, artık Kütahya'da eğitimini sürdürmeye başlayacak.
Kağan Yıldırım, 'Öğretmenim bana okuma-yazmayı öğretti. Tedavim çok canımı acıttı ama şimdi iyileştim. Okula gidip arkadaşlarımla oynayacak, derslerime çalışacağım. Burada bana çok ilgi gösterdiler, öğretmenlerimi, arkadaşlarımı çok seviyorum' dedi.
Öğretmen Necati Er, minik Kağan'ın eğitimi için zorlu bir süreçten geçtiklerini, nakil sonrası mikrop kapmaması için dezenfekte işlemlerini uygulayıp, özel kıyafetlerle yanına gidip ders çalıştırdığını, sağlığına kavuşmasının ardından hastane okulunda eğitimleri sürdürdüklerini, şimdi ise evine gönderdiklerini belirtti. Kağan'ın haftada 2 gün kontrole geldiğini ve o zamanlarda eğitime devam ettiğini dile getiren Er, öğrencisinin çok başarılı olduğunu sözlerine ekledi.
Çocuğunun tedavisi için Samsun'da yaşamaya başladıklarını ve çocuklarının sağlığına kavuşmasından mutlu olduklarını ifade eden Anne Sevim Yıldırım, 'Oğlumun küçük yaştan bu yana tedavisi sürüyor. Büyük oğlumun hücreleri uyum sağlamadı. Dünyaya getirdiğimiz 3 yaşında olan kızımın hücreleri uyum sağladı. Nakil için Samsun'a geldik ve başarılı bir operasyon oldu. Çocuğum yeniden hayata döndü. Haftada 2 gün kontrole geliyoruz. Bundan sonra da kontrolleri devam edecek. Tedavi sürerken de eğitiminden geri kalmadı, bu da bizi çok mutlu etti' dedi.
Hastane okulu ise öğrencilerinin geçici kaydını Kütahya'daki okuluna ders notlarıyla birlikte aktardı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com