Hayat Sana da Gülümser!

Hayat Sana da Gülümser!
Almanya'da yaşayan 22 yaşındaki Gülümser Can'ın hayatı 11 yaşında anne babasının ölümüyle allak bullak oldu..

Akrabalarının açtığı davayla yapılan DNA testi sonucu anne baba bildiği kişilerin üvey olduğunu öğrenen Gülümser, şimdi Eskişehir'de kendisini evlilik dışı doğurup Almanya'daki aileye veren gerçek annesini arıyor


Almanya'nın Hilchenbach kentinde yaşayan 22 yaşındaki Gülümser Can, Eskişehir'deki gerçek anne babasını arıyor. Evlilik dışı bir ilişkiden 1988 yılında doğan Gülümser, annesi tarafından Almanya'da yaşayan gurbetçi bir aileye yasadışı yollarla evlatlık verildi. Bu durumdan 11 yaşına kadar habersiz olan Gülümser'in hayatı önce annesi Gülsüm Can'ı, 8 ay sonra da kanser hastası olan babası Habil Can'ı kaybedince allak bullak oldu. Baba tarafından akrabaları acı gerçeği anlatınca genç kız ikinci kez yıkıldı. Gülümser'i Türkiye'ye getiren babasının akrabaları mahkemeye başvrup DNA örnekleriyle mirastan pay almasını engelledi.


BEYAZ BİR SAYFA AÇTI
Tekrar Almanya'ya dönen Gülümser, koruyucu ailesinin de yardımıyla hayata yeniden tutundu. Eğitimini tamamlayıp anaokulu öğretmeni oldu ve geçtiğimiz mayıs ayında evlendi. Başına gelenler üzerine gerçek ailesini bulmak için araştırma yapmaya başlayan Gülümser, 'Yakın aile dostumuz olan biri bana gerçek annemin, biz Türkiye'de izin yaparken birkaç kez kapıya gelerek beni görmek istediğini ve Eskişehir'deki evimizin yakınında oturduğunu anlattı. Ben de bunları duyunca bir kez daha öz ailemi bulmayı denemeye
karar verdim' dedi. Annesini bulmak için Eskişehir'deki yerel gazetelere ilan verecek olan Gülümser, gerçek ailesine bir an önce kavuşmayı umuyor .

Gercek doğum gününü bile bilmiyor
Doğum tarihinin 19.01.1988 olduğunu, fakat yılı hariç gerçek
olup olmadığını bile bilmediğini söyleyen Gülümser, hayat hikayesini AKŞAM'a anlattı: Öz annem evlilik dışı bir ilişkiden hamile kalmış ve beni Almanya'da yaşayan ve çocukları olmayan bir aileye vermiş. Üvey annem ve babam, yasal yola başvurmak yerine rüşvet vererek beni kendilerinin çocuğuymuşum gibi gösterip buradaki kayıtlarla Almanya'ya götürmüşler. Onlarla Almanya'da çok güzel günlerim geçti. Ancak 11 yaşındayken annemi ve babamı kaybettim. Babaannem, babamın vefatından sonra hiç zaman kaybetmeden beni tanıdık yardımıyla bir yurda bırakıp, Almanya'da bulunan tüm malvarlığımızı satıp haber vermeden Türkiye'ye döndü.

DNA testiyle dünyam yıkıldı
Gülümser, akrabalarının onu bıraktığı yurtta geçirdiği bir yılını 'en kötü günlerim' diye tanımlıyor ve ekliyor: Bir gün yurt görevlileri Türkiye'den akrabalarımın aradığını, beni Türkiye'ye izne göndereceklerini söylediler. Türkiye'ye gittiğimde amcam havaalanında karşıladı. Eskişehir'de birkaç gün gezdik, sonra beni hastaneye götürdüler. Anne babamın öz olmadığını söylediklerinde dünyam başıma yıkıldı. DNA testinde gerçek çocukları olmadığım ortaya çıktı. Amcamlar mirastan ret davası açtı. Dava sonucunda ailemin nüfusundan düşürüldüm. Çünkü beni yasa dışı olarak evlatlık almışlardı. Almanya'ya döndükten sonra yine aynı yurtta kaldım ancak dayanamayıp kaçtım. Polis beni buldu.

Gülümser, 3 yıl boyunca yanlarında kaldığı koruyucu aile ve yurttaki pedegoğu sayesinde eğitimini tamamlayıp ana okulu öğretmeni oldu. Eşi Mahzuni Can ile çok mutlu olduğunu dile getiren Gülümser, 'İçimdeki en büyük ukde ailemi bulmayışımdı. Şimdi annemi bulmak için uğraşacağım' diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com