"Hayatı onlar için kolaylaştırmalıyız"

"Hayatı onlar için  kolaylaştırmalıyız"
7-14 Ocak "Beyaz Baston Körler Haftası" nedeniyle açıklama yapan Kütahya DSP Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Kütahyalı yöneticilerin görme engelli vatandaşların sorunlarına yakından ilgilenmeleri gerektiğini belirterek, görme engelli vatandaşlar içi

7-14 Ocak 'Beyaz Baston Körler Haftası' nedeniyle açıklama yapan Kütahya DSP Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Kütahyalı yöneticilerin görme engelli vatandaşların sorunlarına yakından ilgilenmeleri gerektiğini belirterek, görme engelli vatandaşlar için hayatın kolay olabilmesi için yerel yönetimlerin özelliklede belediyelerin bu konuda titiz davranmları gerektiğini belirtti.
Engelli olmak kişinin kendi tercihi değildir. Bu duruma rağmen tüm engelliler gibi görme engellilerin de toplumsal hayatta karşılaştığı pek çok problemin bulunduğu da acı bir gerçektir diyen Nimsi; 'Beyaz bir bastonla hayata tutunan görme engelli vatandaşlarımızın gündelik hayatta karşılaştıkları zorlukları ve problemleri yeniden hatırlamak, gündeme getirmek ve çözüm yollarını tartışmak ve belki de toplumsal bilinci artırmak için büyük bir fırsat sunan Beyaz Baston Körler Haftasını idrak ediyoruz. Engelli olmak elbette ki kişilerin tercihi değildir. Bu duruma rağmen tüm engelliler gibi görme engellilerin de toplumsal hayatta karşılaştığı pek çok problemin bulunduğu da acı bir gerçektir' dedi.
Nimsi, görme engellilerin aciz insanlar gibi yansıtılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını ve bunun insanların zihninde engellilere karşı yanlış düşünceler doğurduğunu belirtti.
Kütahyalı yöneticilerin görme engelli vatandaşların sorunlarına yakından ilgilenmeleri gerektiğini belirten Nimsi, görme engelli vatandaşlar için hayatın daha kolay olabilmesi için yerel yönetimlerin özelliklede belediyelerin bu konuda titiz davranmları gerektiğini belirtti.
Her engel grubunun kendine has istekleri olduğunu vurgulayan Nimsi görmne engelli vatandaşlarının isteklerinin ise daha özel olduğuna dikkt çekere konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Her engel grubunun kendine has ihtiyaçları var. Özelde görme engellilerin, herkesin onları gözlediği, toplumdan dışlanmış gibi hisleri vardır. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için insanların görme engellilere bakış açısını değiştirmesi ve onlara toplumda hak ettikleri yeri vermesi gerekir'' şeklinde görme engelli vatadaşların sorunlarına dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com