Haydarpaşa Garı'ndan son sefer

Haydarpaşa Garı'ndan son sefer
Tarih Haydarpaşa Garı'nda son sefer bugün 23:30'da...

Tarih Haydarpaşa Garı'ndan Ankara, Eskişehir ve Adapazarı'na yapılan tren seferleri, hızlı tren çalışmaları ve Marmaray Projesi nedeniyle yarından itibaren durduruluyor.

Ankara'dan İstanbul yönüne seferler dün son bulurken, İstanbul'dan son tren bugün kalkıyor. Fatih Ekspresi, Haydarpaşa'dan saat 23.30'da hareket edecek. Gar, 30 ay boyunca seferlere kapalı kalacak.

Ankara-İstanbul arasında çalışacak Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmalarında son aşamaya gelindi. Marmaray ile entegre yürütülecek çalışmalar, 2013 yılında tamamlanacak. Çift yönlü hat elektrikli, sinyalli, en son teknolojiye göre yapılıyor. Mevcut demiryolu hattının hızlı tren için kullanılacak olması sebebiyle seferlere ara veriliyor. 1908 yılında Sultan II. Abdülhamid'in talimatıyla İstanbul-Bağdat demiryolunun başlangıç noktası olarak inşa edilen garda, bugün son sefer yapılacak. Haydarpaşa'nın kapatılacağı bilgisi üzerine gara Antalya'dan geldiğini söyleyen turizmci Nevzat Şahin, garın İstanbul açısından simgesel öneme sahip olduğunu söyledi. 40 yıldır İstanbul'da yaşadığını belirten Ali Çorapçı ise garın tarihî dokusuna dikkat çekerek, "Haydarpaşa, İstanbul'un tarihî dokularından biridir. Asya'yı Avrupa'ya bağlayan bir noktadadır." diye konuştu.

Yolcular arasında bulunan eğitimci Ayşen Yılmaz da bu hattan birçok öğrenci ve vatandaşın ucuz fiyata Anadolu'nun birçok köşesine gittiğini şu sözlerle anlattı: "Bu bina ve bunun gibi birçok tarihi binanın kapatılması, alışveriş merkezi haline getirilmesi çok yanlış. Buranın gelir uğruna kapatılmasına karşıyım. Tarihimize, özümüze sahip çıkmalıyız. İçimiz acıyor, çok üzülüyoruz. Bir an önce açılsın." Garın geçici olsa da kapatılmasına bir tepki de Konya'ya gitmekte olan Ramazan Mutlu'dan geldi. Yolculuk masrafının arttığını ifade eden Mutlu, "Amaç otobüs şirketlerine para kazandırmak. Benim Konya'ya gidiş-geliş masrafım trenle 50 lira. Gelecek ay tekrar İstanbul'a geleceğim. Fakat bu kez otobüsle gelmek zorunda kalacağım. Bunun da maliyeti yaklaşık 150 lira. Vatandaş mağdur edilmemeli." diye konuştu. Haydarpaşa Garı'ndan banliyö seferleri ise haziran ayına kadar yapılacak. Yolcuların mağdur olmaması için Kocaeli-İstanbul arasında otobüs seferleri düzenlenecek. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com