"Haydarpaşa" otel mi oluyor?

"Haydarpaşa" otel mi oluyor?
Haydarpaşa'dan son tren dün gece 23:30'da hareket etti. Bu son sefer pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi...

Sansürsüzhaber/ÖZEL Haydarpaşa'dan son tren dün gece 23:30'da hareket etti. Tarihi binadan hareket eden tren Anadolu'ya doğru yol alırken, Megakentin başrol oyuncusu olan tarihi binanın otel olup olmayacağı tartışmalarını da bize yeniden hatırlattı.

2010 yılının kasım ayında Haydarpaşa garında çıkan yangın, tarihi binanın 4. katından başlayarak çatı katını da küle çevirmişti. Söndürme çalışmalarının saatler sürdüğü yangında, bölgeye itfaiye helikopterlerin sevkedilmemesi (günümüzde böyle bir bina için kullanıyor olmalıydık!) ve söndürme çalışmalarının gecikmeli olarak başlaması ise akıllarda soru işaretleri yaratmış ve eleştirilere neden olmuştu.

Önce Emek sineması, ardından Majik sineması, Maksim Gazinosu ve Dolmabahçe lokasyonunda olanlardan sonra Haydarpaşa'yı da şimdiden özledik...

Biz de Sansursuzhaber.com olarak bu olaylar zincirinde aklımıza takılanları Haydarpaşa'nın ruhunu en iyi okuyan yetkiliye sorarak gidermeye çalıştık. Ancak aldığımız yanıtlar, Hükümet'in bu konuda mevcut porojede satır aralarına gizlenmiş bir sinsi planı olduğu izlenimini (maalesef!) verdi...

"Haydarpaşa'nın uykuya yatması sağlıksız bir karar"

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş'tan konuyla ilgili yorumlarını aldık. "Haydarpaşa kapanmadan yapılamazmıydı?" diye sorduk ilk olarak. Bektaş'ın verdiği cevap ise seferlerin durdurulmadan da yapılması gerekenlerin yapılabileceği hatta daha sağlıklı olacağı yönündeydi.

"Haydarpaşa'nın kapanmasını onaylamıyoruz. Haydarpaşa, hızlı tren projesi gerekçe gösterilerek kapatıldı. Anca buna hiç gerek yoktu ve kapatılması doğru değildi. Çünkü Anadolu'ya giden hat çift hat. Neden diyeceksiniz bu hat çift hat Köseköy-İzmit-Gebze arasında. Bu hattın sadece biri kapatılarak, diğer hat açıkken de hızlı tren projesi yapılabilirdi. Diğer taraftan zaten hızlı trenin bu hattan gelmesi yanlış. Hızlı tren için ayrı bir yol mutlaka yapılması gerekiyordu."

"Vatandaşın mağduriyeti düşünülmedi"

Genel Başkan, tren yolunu kullananlar için de durumun çok nahoş olduğunu ve mağduriyetlerinin nasıl giderecekleri yönünde yolda kaldıklarını anlattı.

"Özellikle öğrenciler ve işçiler ağırlıkta olmak üzere günlük 10 binin üzerinde yolcu var. Bu kadar yolcunun nasıl transfer edileceği de ayrı bir problem. Bunun için vatandaş yolda bırakılmamalıydı".

Bir de ulaşım sektörü çalışanları var...

Başkan Bektaş, ulaşım sektörü çalışanlarının mağduriyetine de dikkat çekti. Bektaş bu durumu ise şöyle yorumladı: "Haydarpaşa'da sadece devlet memurları çalışmıyor, devlet güvencesinde olmayan, taşeron firmaların gönderdiği işçiler, hizmet sektörü çalışanları, gişe memurları, temizlik ve güvenlik görevlisi vatandaşlarımız var ve bunların işlerine son verilecek".

Tarihi bina otel mi oluyor?

Başkan Hasan Bektaş'a "Haydarpaşa'da neler oluyor, ileride neler olacak?" diye sorduk....

"Marmaray projesi kapsamındaki hükümlerden biri de 'Haydarpaşa'ya trenlerin girmeyeceği'. O proje devreye girdiğinde Haydarpaşa atıl kalacak. Uzun vadede de bu tarihi binanın ve binanın bulunduğu lokasyonun otel başta olmak üzere ticarethaneye dönüşme ihtimali çok yüksek".

Haber: Neslihan Uçar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com