Haydarpaşa'da son seferler

Haydarpaşa'da son seferler
İstanbul'un tarihi simgelerinden Haydarpaşa Garı, hızlı tren projesi sebebiyle bir süre hizmet veremeyecek.

Haydarpaşa tren garı yüzyılı aşkın süre İstanbul ulaşımında çok önemli bir rol oynadı. Anadolu'dan gelenlerin İstanbul'a ilk adım attığı tarihi bina, nice anıya, filme sahne oldu.

Şimdi Haydarpaşa dinlenmeye çekiliyor. Çünkü Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren çalışmaları sebebiyle seferler duracak.

Son sefer 31 Ocak'ta gerçekleştirilecek. Bu tarihten sonra yaklaşık 3 yıl şehirlerarası yolculuk yapılamayacak. Gebze-Haydarpaşa hattı arasındaki banliyö trenleri de Haziran ayında sona erecek. Geçen yıl çıkan yangında zarar gören garın restore edilmesi de gündemde.

Projeye göre, bir tasarım yarışmasıyla bina, şehre yaraşır bir hale getirilecek. İstanbul-Bağdat Hattının Başlangıç Noktasıydı

2. Abdülhamid'in döneminde yapılan ve 1908 yılında hizmete açılan Haydarpaşa Garı, İstanbul-Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edildi.

Osmanlı'nın son dönemlerinde Hicaz Demiryolu seferleri de buradan yapıldı. 1. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere yapılan sabotajla büyük bir bölümü hasar gördü. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com