'Hayır'ların Dağılımı Nasıl?

'Hayır'ların Dağılımı Nasıl?
Referandumu Tarhan Erdem'in Konda'sı ile birlikte gerçeğe en yakın sonuçlarla (54.9 Evet-45.1 Hayır) tahmin eden PollMark şirketinin yöneticisi Hayır'ların tahmini dağılımını açıkladı..

PollMark’ın Harvard’lı ortaklarından Ertan Aydın dün akşam katıldığı bir haber programında ilginç analiz ve  çözümlemelerde bulundu. Aydın referanduma 4 ay kala ve henüz anayasa değişim paketinin içeriği bile net olarak bilinmiyorken, yaptıkları araştırmada pakete yaklaşık yüzde 58’lik bir destek olduğunu söyleyen Aydın, sandık sürecinin ufak dalgalanmalarla da olsa yine bu şekilde sonuçlandığı belirtti.

Özellikle MHP ile ilgili dikkat çekici saptamalarda bulunan Aydın, MHP tabanının Hayır’da birleşemediğini ve dolayısıyla partinin ciddi oranlarda oy kaybettiğini düşündüklerini de söyledi. Sorulan bir soru üzerine Hayır’ların dağılımını da açan Aydın, kendi açıkladıkları rakamlara göre bir tahmini analiz de yaptı. 

Buna göre ; Hayır  cephesinin yaklaşık %11’i MHP’li. Bu MHP oylarının önemli bir kısmının Evet’e kaydığını gösteriyor , CHP ‘nin oyları ise %27 civarında, bu oranda siyasi hayatına adeta başlamadan son veren TDH’nin da yaklaşık %2’lik bir katkısı var.Zira katılımcıların %2’si kendini TDH’li olarak ifade ediyor. Yüzde 42 oranındaki Hayırların kalan % 4’lük kısmı ise DSP, DP ve memnuniyetsiz AKP’liler tarafından verildi.

Ertan Aydın ayrıca seçmen davranışlarının bir kere farklılaştı mı  öngörülemeyecek şekilde değişebileceğini  de söyledi. Bu da önümüzdeki seçimlerde Türkiye’nin önüne 2 kutuplu siyasi tablo çıkabileceğinin göstergesi. Güçlü “sağ” ve güçlü “sol’dan” oluşan bir ikili kutup beklentisinin yüksek olduğunun da altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com