HAYKOOP toplantısı yapıldı

HAYKOOP toplantısı yapıldı
Kütahya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) aylık istişare toplantısını Hisarcık İlçesinde gerçekleştirdi.

Kütahya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) aylık istişare toplantısını Hisarcık İlçesinde gerçekleştirdi.

43 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkan ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda 2009 Yılı Hayvancılık Desteklemeleri ve süt fiyatının istikrarı konuları değerlendirildi.
Ziraat Odası toplantı salonunda yapılan toplantıya katılan Kooperatif Başkanlarının sorunlarını dile getirdikleri toplantı hakkında bilgi veren HAYKOOP Bölge Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Çalışkan, “ Genel Merkez olarak Tarım Bakanlığı ile her zaman istişare içinde olup, sorunlarımızı her platformda dile getirmekteyiz. Bundan böyle de getireceğiz. 2008 yılında süt fiyatlarının istikrarsızlığı ülkemiz Hayvancılığını olumsuz etkilemesine rağmen 2009 yılında Tarım ve Köy işleri Bakanlığı tarafından “ ULUSAL SÜT KONSEYİ “ kurulmuştur. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkan ve yöneticilerine bu konseyin görevleri, yetkileri ve bizlerin yapabileceklerini aktardık. Ayrıca Tarım ve Köy işleri Bakanlığının 2009 yılında uyguladığı Sağmal Hayvan Desteklemeleri, Kaba yem Desteklemeleri, Buzağı desteklemeleri hakkında da geniş bilgi vererek, Kooperatif Başkanlarımızın Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü ile iç içe, el ele çalışmalarının daha faydalı olacağını belirtik. Hayvancılığın son dönemlerde iyiye gitmesi hayvan üreticileri için önemli bir gelişmedir. Ancak süt fiyatlarının ilçe -ilçe farklı olması bölgemizde sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sorunu el ele vererek çözebiliriz. Sadece üreticiler olarak bizlerin değil, süt işleyen firmalarla görüşerek süt fiyatlarını istikrarlı hale getirebiliriz. Bu arada Tarım ve Köy işleri Bakanlığının Ülkemiz Hayvancılığının geleceği için Hayvanlarını sigorta yaptırmaları sigorta bedelinin % 50 nin Tarım Bakanlığı tarafından karşılandığını hayvanlarımızı sigortalı hale getirmenin uygulamaları ile ilgili geniş bilgi sahibi olmaları için Halk Bank Kuruluşu olan Birlik Sigorta Kuruluşu Bölge Müdürlerinden Nail Topuz ve Gül Florat'ın katılımıyla Kooperatif Başkanlarının hayvan sigortaları hakkında bilgi sahibi olmaları da sağlanmıştır ” dedi
Çalışkan, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan ve Yöneticilerine Tarım ve Köy işleri Bakanlığının Uyguladığı 5.Etap Projeleri hakkında da bilgi vererek, “ Proje yapmak isteyen kooperatiflere gereken danışmanlık desteği sağlamaya hazırız “ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com